żel po ukąszeniu komarów

Komary to prawdziwa zmora tegorocznego lata, a wszystkiemu winna jest deszczowa, wiosenna aura.  W tym roku w Polsce opady atmosferyczne znacznie przekroczyły średnią. W niektórych częściach kraju doszło do powodzi i lokalnych podtopień. Tymczasem, jak pokazuje doświadczenie Environment Canada, duża wilgotność powietrza w połączeniu z niską temperaturą w okresie wiosennym sprzyja lęgowi komarów.  Tegoroczne lato będzie obfitować w swędzące bąble, na szczęście w starciu z owadami nie jesteśmy całkowicie bezradni.  Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów oraz podpowiadamy, co zrobić, aby je od siebie odstraszyć.

Czy komary lubią „słodką krew”?

Zwykło się mówić, że komary lubią „słodką krew”, mogłoby się zatem wydawać, że w sposób szczególny polują na chorych na cukrzycę. Osoby te mają bowiem problemy z metabolizmem węglowodanów ze względu na niedostateczną ilość insuliny. W rezultacie wydychane przez nie powietrze zawiera aceton. Tymczasem badania naukowe nie potwierdzają, jakoby komary upatrywały sobie ofiary mające „słodką krew”. W ich przypadku kluczową rolę odgrywa ciepło i dwutlenek węgla. Te dwa czynniki przyciągają komary niczym magnes.  Owady te preferują też osoby o masywnej budowie ciała, dlatego chętnie kąsają mężczyzn oraz kobiety w ciąży.

Naukowcy wykazali, iż komary mogą pochwalić się świetnie rozwiniętym zmysłem powonienia.  Każdy człowiek ma swój własny, unikalny zapach. Okazuje się, że niektóre osoby pachną dla komarów bardziej atrakcyjnie niż inne. Warto jednak pamiętać, iż poszczególne gatunki owadów różnią się preferencjami w tym zakresie.

Pot działa na owady jak magnes

Na ukąszenia komarów w sposób szczególny są narażone osoby, które intensywnie się pocą. Jeśli ten problem dotyczy także ciebie, staraj się brać kąpiel przed każdym wyjściem z domu. Używaj też dobrych antyperspirantów. Zapewne z czasem zauważysz, że komary kąsają cię rzadziej niż do tej pory.  Komary mają receptory, dzięki którym wyczuwają „ciepłe” obiekty, czyli ludzi i zwierzęta. To dzięki nim wiedzą, kogo mają zaatakować.  W miarę możliwości staraj się zatem nosić jasną odzież, która pochłania mniej ciepła niż czarna.  Im grubszy materiał, tym trudniej komarom przebić się do naszej skóry i pożywić krwią. Na wieczorne spacery, gdy temperatura nieco spada, staraj się wybierać bluzy i spodnie wykonane z jeansu lub płótna.

Dlaczego kąsają tylko komarzyce?

Choć w Polsce naliczono 47 gatunków komarów, powinniśmy obawiać się tylko dwóch – komara brzęczącego i widliszka. Naszą krwią żywią się jedynie samice, które potrzebują  jej do zniesienia jaj. Choć komarzyce jednorazowo zubożają nas o niewielką ilość krwi, to ich ukąszenia potrafią być dotkliwe.

Dlaczego swędzących bąbli nie należy drapać?

W miejscu, w którym ukąsił nas komar, często pojawia się rumień wraz z obrzękiem. Powstały bąbel nie tylko stwarza problemy natury estetycznej – jest czerwony, ale też towarzyszy mu ból, swędzenie i pieczenie.  Czasem swędzenie jest tak dokuczliwe, iż nie sposób powstrzymać się przed odruchem drapania. Tymczasem drażnienie mechaniczne skóry może prowadzić do powstania drobnych ran i nadkażeń bakteryjnych.  O ile dorośli mogą spróbować zapanować nad odruchem drapania, o tyle nie jest to możliwe w przypadku dzieci. Te na ogół robią to całkowicie bezwiednie, chcąc przynieść sobie ulgę. Tymczasem skóra dzieci jest niezwykle cienka i wrażliwa, przez co nawet delikatne drapanie może doprowadzić do powstania rozległych, głębokich ran, a bakterie przeniesione pod paznokciami nierzadko prowadzą do infekcji wymagających leczenia.

Choć swędzenie, które pojawia się po ukąszeniu przez komara, powoduje spory dyskomfort, zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli u ciebie zaczerwieniony bąbel utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu dokuczliwe objawy, należy zgłosić się do lekarza. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że borykasz się z alergią na jad komara lub ukąszenie doprowadziło u ciebie do zakażenia, które wymaga leczenia.

Naturalne składniki pomocne w walce ze swędzeniem i pieczeniem

Jeśli borykasz się z dokuczliwym swędzeniem, który prowokuje cię do drapania, w uzyskaniu natychmiastowej ulgi pomoże ci mentol. Substancja ta wykazuje właściwości chłodzące, dzięki czemu niweluje swędzenie, a dzięki aktywności ściągającej redukuje obrzęk i opuchliznę.

Piekące, zaczerwienione bąble warto też posmarować pantenolem – substancją znaną z właściwości łagodzących podrażnienia.  Działa ona przeciwzapalne i jednocześnie przyspiesza regenerację naskórka.

W walce z dokuczliwymi objawami będącymi następstwem ugryzienia przez komara może pomóc także rumianek. Zawiera on substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym, które jednocześnie przyspieszają gojenie się ran.  Ekstrakt z rumianku stosuje się także w alergiach skórnych, poparzeniach oraz stanach zapalnych skóry.

Żel po ukąszeniu, który szybko przyniesie ulgę sio żel na ukąszenia

Z myślą o osobach, które pragną pozbyć się dokuczliwych dolegliwości po ukąszeniu przez komara opracowano żel SIO®. Wspomniany preparat wykazuje właściwości łagodzące i pomaga w walce ze swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem po ukłuciach owadów. Żel po ukąszeniu SIO® zawiera mentol, który przynosi natychmiastową ulgę wszystkim osobom, które skarżą się na uciążliwe objawy.  Zawarty w produkcie pantenol wykazuje działanie przeciwświądowe, kojące oraz przyspiesza regenerację naskórka. Z kolei obecny w preparacie wyciąg z rumianku doskonale łagodzi podrażnienia. Żel po ukąszeniu SIO® kupisz w sklepie internetowym https://ziololek.pl/produkt/siozel-po-ukaszeniu-2/ oraz w aptekach w całym kraju.

Jak odstraszyć komary?

Jeśli chcesz, aby komary omijały cię szerokim łukiem, warto zastanowić się nad zakupem preparatu odstraszającego owady. Przykładem produktu łagodnego dla skóry i opartego na działaniu naturalnych składników jest SIO® Natural.  Zawiera on pantenol, który nawilża skórę, jednocześnie przynosząc jej ukojenie.  Specjalnie dobrane olejki eteryczne zastosowane w SIO® Natural posiadają zapach nieprzyjemny dla owadów dając naszej skórze ochronę przed komarami i innymi insektami. W związku z tym, iż wyżej wspomniany produkt nie zawiera substancji biobójczych, może być stosowany u dzieci od 1. miesiąca życia. SIO® Natural zamówisz również w sklepie internetowym https://ziololek.pl/produkt/sionatural-2/ oraz w dobrych aptekach.

Tekst sponsorowany