ukąszenie pszczoły

Amerykańskie dane pokazują, że podczas jednego sezonu letniego do ponad pół miliona ukąszonych ludzi wyjeżdża pogotowie, co 10-tysięcznego pacjenta nie daje się już uratować.

Amerykańscy eksperci w dziedzinie alergii i astmy opublikowali zaktualizowane wytyczne, dotyczące diagnostyki i leczenia w nadwrażliwości na ukąszenia owadów. Główne z nich to –

1. odczulaj się – coraz więcej badań wskazuje, że immunoterapia jest bardzo skuteczna w zapobieganiu reakcji alergicznej; zabieg działa jak szczepionka. Podczas gdy zastrzyk adrenaliny może zapobiec śmierci i jest najbardziej bezpośrednią metodą leczenia reakcji alergicznej w momencie ukąszenia, immunoterapia jadem to jedyny sposób, aby faktycznie zawczasu zapobiec reakcji.

2. uważaj na trzmiele – chociaż zwykle uważane są za mniej agresywne, ukąszenia trzmieli coraz częściej powodują ciężkie reakcje alergiczne, nie tylko wśród pracowników szklarni

3. uważaj na czynniki ryzyka – niektórzy pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko ciężkich reakcji i powinni upewnić się u alergologa, czy mają alergię na ukąszenia. Do osób wysokiego ryzyka należą ci, którzy:

  • immunoterapiamieli ciężkie, niemal śmiertelne reakcje po ukąszeniu
  • cierpią na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub choroby płuc, mający reakcję poza miejscem użądlenia
  • są astmatykami
  • stosują w leczeniu beta-blokery lub inhibitory ACE
  • są bardziej narażeni na ataki np. z racji zawodu czy hobby (w tym pszczelarze, ogrodnicy itp.).