JAD OWADÓW I ŻMIJ Rodzaje alergii i Uczulenia
Wytyczne alergologów przy ukąszeniach przez owady

Amerykańskie dane pokazują, że podczas jednego sezonu letniego do ponad pół miliona ukąszonych ludzi wyjeżdża pogotowie, co 10-tysięcznego pacjenta nie daje się już uratować.
Amerykańscy eksperci w dziedzinie alergii i astmy opublikowali zaktualizowane wytyczne, dotyczące diagnostyki i leczenia w nadwrażliwości na ukąszenia owadów. Główne z nich to –
1. odczulaj się – coraz więcej badań wskazuje, że immunoterapia jest bardzo skuteczna w zapobieganiu reakcji alergicznej; zabieg działa jak szczepionka. Podczas gdy zastrzyk adrenaliny może zapobiec śmierci i jest najbardziej bezpośrednią metodą leczenia reakcji alergicznej w momencie ukąszenia, immunoterapia jadem to jedyny sposób, aby faktycznie zawczasu zapobiec reakcji.
2. uważaj na trzmiele – chociaż zwykle uważane są za mniej agresywne, ukąszenia trzmieli coraz częściej powodują ciężkie reakcje alergiczne, nie tylko wśród pracowników szklarni
3. uważaj na czynniki ryzyka – niektórzy pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko ciężkich reakcji i powinni upewnić się u alergologa, czy mają alergię na ukąszenia. Do osób wysokiego ryzyka należą ci, którzy:
mieli ciężkie, niemal śmiertelne reakcje po ukąszeniu
- cierpią na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub choroby płuc, mający reakcję poza miejscem użądlenia
- są astmatykami
- stosują w leczeniu beta-blokery lub inhibitory ACE
- są bardziej narażeni na ataki np. z racji zawodu czy hobby (w tym pszczelarze, ogrodnicy itp.).
Kiedy mówimy o reakcji alergicznej?
Dla większości ludzi użądlenie przez owady to nic ponad trochę bólu, obrzęk i zaczerwienienie. Jest to normalna reakcja, nie wymagająca interwencji lekarza.
Reakcja alergiczna często przebiega z pokrzywką, uporczywym swędzeniem i obrzękiem w innym miejscu niż miejsce użądlenia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Poza objawami skórnymi może wystąpić ucisk w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, obrzęk języka, gardła, nosa i ust, zawroty głowy i omdlenia lub utrata przytomności, co może prowadzić do wstrząsu i niewydolności serca.
Natychmiastowa pomoc
Objawy te wymagają natychmiastowego podania adrenaliny (np. w najbliższej izbie przyjęć). W każdej rodzinie najbliżsi powinni umieć zareagować i podać zastrzyk choremu w takiej sytuacji, alergolog może przepisać taki zestaw do noszenia przy sobie, a także zalecić odczulanie.
ACAAI sugeruje również, jak można zmniejszyć ryzyko użądlenia owadów latem – stosując się do poniższych wskazówek:
- unikać jedzenia posiłków i słodyczy na zewnątrz
- nie pić na zewnątrz napojów z puszek ani przez słomkę
- pojemniki na śmieci trzymać należy pod szczelnie zamkniętymi pokrywami
- trzeba unikać miejsc, gdzie roi się od owadów i gdzie mogą występować ich siedliska
(MCN)
Źródło: czerwiec, 2011 – American College of Allergy, Asthma and Immunology
« Śliwki z kruszonką