MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Wyniki badań: rośnie pokolenie astmatyków


Wyniki badań: rośnie pokolenie astmatyków

Zbyt późne wykrywanie chorób alergicznych i za częste podawanie antybiotyków dzieciom powoduje, że wkrótce w Polsce przybędzie olbrzymi odsetek chorych na astmę.

W ciągu najbliższych kilku lat zacznie nam przybywać nie tylko alergików, ale i astmatyków. W Polsce coraz częściej odnotowuje się występowanie objawów alergicznych jesienią. Osoby z takimi symptomami są w dużym stopniu zagrożone przeistoczeniem alergii w astmę.

W Polsce ok. 5 mln osób ma astmę, a połowa z nich o tym nie wie. Ok. 9 mln cierpi na katar alergiczny wywoływany przez różne alergeny, a ok. 3 mln osób ma egzemę alergiczną.

Ads code goes here

Choroby alergiczne wcześnie rozpoznane i prawidłowo leczone pozwalają żyć normalnie, bez objawów choroby, można bez przeszkód pracować, uczyć się, bez doraźnej pomocy medycznej.

Większość osób jednak bagatelizuje objawy alergiczne (zatkany nos, powracający katar) i nie zwraca się do lekarzy specjalistów – u których powinniśmy się konsultować przynajmniej raz w roku.
Tymczasem alergolodzy to najrzadziej odwiedzani specjaliści, szczególnie przez dorosłych pacjentów – tylko przez 5 proc. Polaków.

Antybiotyki winowajcami

W ciągu roku w kraju przybyło ok. 300 tys. osób chorych na alergie, ale tylko 30 specjalistów alergologów w tym samym czasie. Wciąż niewielu lekarzy chce zajmować się nietypowymi postaciami alergii i zbyt mała liczba chorych jest leczonych immunoterapią.

Wyniki badań: rośnie pokolenie astmatykówNadużywanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych w leczeniu chorych z alergią jest szkodliwe, gdyż często nie jest konieczne, a nawet niewskazane. Co najmniej 60 proc. badanych dzieci już w pierwszym roku miało stosowaną antybiotykoterapię. U dzieci od 1 do 3 lat leczenie antybiotykiem zastosowano u 80 proc. z nich, choć nie gorączkowały, a miały głownie objawy nieżytów nosa.

Antybiotykoterapia i stosowanie preparatów z paracetamolem we wczesnym dzieciństwie z dużym prawdopodobieństwem sprzyja rozwojowi astmy oskrzelowej oraz alergicznego nieżytu nosa.

Źródło: “Rynek Zdrowia”, www.rynekzdrowia.pl/Alergologia/Wyniki-badan-rosnie-pokolenie-astmatykow,103554,6.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij