wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez pszczołę

Użądlenie pszczoły bywa bolesne. U większości osób nie wywoła zagrożenia, ale alergicy powinni  mieć się na baczności. Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu pszczoły to jeden z najgroźniejszych objawów uczulenia. Czym się charakteryzuje?

Wstrząs anafilaktyczny

Każda osoba interesująca się tematem alergii, choć raz usłyszała hasło, jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Nie bez powodu, ponieważ to najbardziej niebezpieczny objaw alergii. Wstrząs anafilaktyczny jest zespołem objawów, które dotyczą całego organizmu człowieka. To zupełnie co innego, niż uporczywy katar, który znamy z charakterystyki wielu uczuleń. W przypadku wstrząsu narażone zostaje życie alergika. Szybkość pojawienia się objawów oraz ich ilość, często wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Przy wstrząsie bez wątpienia liczy się szybka reakcja otoczenia. Tylko w ten sposób można zapobiec tragicznym skutkom alergii.

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu pszczoły

Pszczoła ma jad, który jest alergenem. W momencie ukąszenia, jad przedostaje się do naszego organizmu, wywołując reakcję alergiczną. Przy słabym uczuleniu, może skończyć się na obrzęku, zaczerwienieniu skóry czy świądzie, jednak przy silnej alergii, dochodzi do poważniejszych objawów. Po ukąszeniu pszczoły może pojawić się wstrząs anafilaktyczny. Osoba uczulona doznaje wtedy nagłych objawów, które pojawiają się w ekspresowym tempie. Po użądleniu dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi, duszności, obrzęku czy omdlenia. Zaburzenie pracy organizmu wymaga szybkiej pomocy medycznej. Choremu podaje się adrenalinę. Alergicy z silnym uczuleniem powinni w ramach bezpieczeństwa, nosić przy sobie adrenalinę, która w razie potrzeby może okazać się nieocenionym ratunkiem. Wielokrotnie słyszeliśmy o przypadkach ukąszeń przez pszczoły, czego efektem była śmierć alergika. Dlatego wiedza na temat środków ostrożności jest tak ważna. Znając specyfikę wstrząsu, jesteśmy w stanie udzielić pomocy drugiej osobie, ratując jej życie. Do sytuacji zgonu dochodzi zwykle, gdy adrenalina nie została podana na czas. Dzieje się tak, z powodu paniki oraz braku wiedzy na temat zachowania w tego typu sytuacjach zagrażających życiu. Zwlekanie z podaniem leku to zachowanie, które możne prowadzić do tragicznych skutków.

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez pszczołę to niezwykle ważny temat. ukąszenie przez pszczołęTym bardziej, gdy kwitną rośliny i pszczoły zawitały do naszego otoczenia. Niewielkie ukąszenie bywa groźne, dlatego alergicy oraz wszyscy inni powinni wiedzieć, że reakcja na czas jest bardzo cenna. Po zaobserwowaniu niepokojących reakcji u alergika, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli mamy pewność, że mamy do czynienia z anafilaksją a chory ma adrenalinę, nie wahajmy się jej podać.

Katarzyna Antos