Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Wirusy i bakterie zaostrzają astmę u dzieci

Wirusy i bakterie zaostrzają astmę u dzieci

Infekcje tzw. wirusami oddechowymi i bakteriami zaostrzają astmę u dzieci i dorosłych, mogą wpływać na ciężki przebieg choroby, powstawanie i utrzymywanie się nadreaktywności oskrzeli (przewlekłego kaszlu).

Bakterie, jak i wirusy mogą przetrwać w komórkach dróg oddechowych podtrzymując toczący się tam proces zapalny. Niestety alergicy wykazują większą podatność na infekcję niż osoby zdrowe.

Wirusy i bakterie wpływają na pojawianie się świszczącego oddechu u niemowląt i przedszkolaków oraz na zaostrzenia astmy u dzieci w wieku szkolnym, u młodzieży i dorosłych. Choroby alergiczne zaostrzają alergeny, zanieczyszczenie środowiska, zawodowe czynniki drażniące, leki czy stres, ale infekcje odgrywają rolę pierwszoplanową.

Wirusy i bakterie zaostrzają astmę u dzieciW ostatnich latach metody wykrywania drobnoustrojów stały się bardzo precyzyjne, dzięki czemu stwierdza się obecność wirusów u ok. 80% chorych z zaostrzeniem astmy, z czego 2/3 to rynowirusy (HRV), coraz częściej wykrywane u niemowląt; mogą one zakażać również dolne drogi oddechowe i przedłużają toczący się w nich proces zapalny.

Problemy z drogami oddechowymi u dzieci

Około 20-30% dzieci w wieku 2-3 lat ma ciężkie zakażenia dolnych dróg oddechowych (głównie między listopadem a kwietniem) w postaci zapalenia płuc i oskrzelików i to one właśnie podnoszą ryzyko rozwoju astmy w kolejnych latach życia.

Pozostałe wirusy oddechowe m.in. grypy, adenowirusy i inne znacznie rzadziej mają wpływ na zaostrzenia astmy. Zakażają prawie przez cały rok z sezonowym szczytem
jesienią i wiosną.

Zakażenia bakteryjne

Zakażenia bakteryjne stwierdzane są w zaostrzeniach astmy rzadziej niż infekcje wirusowe. Jednak u 38% dorosłych hospitalizowanych z powodu astmy, wykazano reaktywację bakterii, przez co proces zapalny u tych astmatyków w drogach oddechowych był bardziej nasilony.

Infekcje w zaostrzeniach astmy mogą stymulować układ immunologiczny dziecka, wpływać na dojrzewanie jego dróg oddechowych, a nawet mieć wpływ na czynniki genetyczne.

Źródło – z konferencji MEDITON – D. Chmielewska-Szewczyk/ Warszawski Uniwersytet Medyczny