JAD OWADÓW I ŻMIJ Rodzaje alergii i Uczulenia

Użądlenie szerszenia

Użądlenie szerszenia

Warto wiedzieć, że pszczoła, trzmiel, osa czy szerszeń atakują tylko, jeśli są sprowokowane. Jedynie osa może użądlić nie zaatakowana.

Pszczoła jako jedyna pozostawia w ciele żądło, a szerszeń jest łatwo rozpoznawalny, bo największy. Jest on również najgroźniejszy – ze względu na ilość jadu w worku jadowym. Porównując: pszczoła ma 50-140 mcg jadu, szerszeń 260 mcg.

Warto wiedzieć

Jad owadów błonoskrzydłych to mieszanina silnych enzymów i peptydów. Jest silnie toksyczny.
Po użądleniu mogą wystąpić miejscowe reakcje prawidłowe w postaci zaczerwienienia i pieczenia skóry. Najczęściej reakcje są jednak silniejsze, zwłaszcza po użądleniu w okolicę gardła i głowy. Dochodzi wtedy do wstrząsu anafilaktycznego czy ogólnoustrojowej reakcji toksycznej.

Jedne z groźniejszych są użądlenia w błonę śluzową gardła, kiedy owad zostaje połknięty. Obrzęk, jaki się pojawia w tej sytuacji grozi zatkaniem światła krtani, co uniemożliwia oddychanie i grozi uduszeniem.

Przypadki szczególne

Użądlenie szerszeniaW rzadkich przypadkach dochodzi do reakcji nietypowych i jednocześnie wyjątkowo groźnych. Najtrudniejsze z nich odnotowano po użądleniu szerszenia. Należą do nich reakcje neurologiczne: napady drgawek, zapalenia nerwów obwodowych, depresja, powikłania neurologiczne i okulistyczne.

Najgroźniejszy jak dotąd przypadek powikłań po ukąszeniu szerszenia to uszkodzenie centralnego układu nerwowego (wystąpiły problemy okulistyczne i powikłania psychoruchowe), będącego najprawdopodobniej następstwem wstrząsu anafilaktycznego, niewydolnością krążenia oraz obrzękiem mózgu lub toksycznym działaniem jadu – to nie do końca zostało potwierdzone. Zdarzają się również śmiertelne ofiary jadu szerszenia.

O czym pamiętać?

Szerszenie to owady wojownicze. Atakują najczęściej w grupie, a przecież jad tylko jednego z nich może wyrządzić wielkie spustoszenie w organizmie człowieka. Dlatego przenigdy nie próbujmy samodzielnie usuwać ich gniazda. Dotyczy to zresztą gniazd wszystkich innych błonkoskrzydłych. Tylko strażacy są do tego odpowiednio przygotowani i zabezpieczeni – dzięki specjalnym kombinezonom.

Jeśli stwierdzono u ciebie uczulenie na jad – bądź przygotowany, miej przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy i naucz się go używać. Pamiętaj również, że działanie jadu w przypadku wstrząsu anafilaktycznego bywa dwufazowe.

Użądlenie szerszeniaPo ustąpieniu pierwszych objawów, po 6-8 godzinach, choć nie ma już kontaktu z alergenem, następuje nawrót objawów (duszności, bladość, utrata przytomności, płytki i szybki oddech, wymioty, biegunka, niewyczuwalne tętno, poty, zimne kończyny, świąd – objawy podobne do tych, jakie występują przy alergicznym zapaleniu jamy ustnej. Wtedy koniecznie powinieneś znajdować się pod opieką specjalisty.

Choć jesteśmy setki razy więksi od maleńkich owadów, miejmy się przed nimi na baczności. Nie wpadajmy jednak w panikę na widok każdej pszczoły. Nie machajmy rękami, bo potraktuje to jak atak. Zachowajmy spokój, a z dużym prawdopodobieństwem odfrunie.