MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Użądlenie szerszenia


Użądlenie szerszenia

Użądlenia owadów błonoskrzydłych jak szerszeń należą do bardzo niebezpiecznych, zwłaszcza dla osób ze stwierdzonym uczuleniem na ich jad, choć nie tylko.

Warto wiedzieć, że pszczoła, trzmiel, osa czy szerszeń atakują tylko, jeśli są sprowokowane. Jedynie osa może użądlić nie zaatakowana.

Pszczoła jako jedyna pozostawia w ciele żądło, a szerszeń jest łatwo rozpoznawalny, bo największy. Jest on również najgroźniejszy – ze względu na ilość jadu w worku jadowym. Porównując: pszczoła ma 50-140 mcg jadu, szerszeń 260 mcg.

Ads code goes here

Warto wiedzieć

Jad owadów błonoskrzydłych to mieszanina silnych enzymów i peptydów. Jest silnie toksyczny.
Po użądleniu mogą wystąpić miejscowe reakcje prawidłowe w postaci zaczerwienienia i pieczenia skóry. Najczęściej reakcje są jednak silniejsze, zwłaszcza po użądleniu w okolicę gardła i głowy. Dochodzi wtedy do wstrząsu anafilaktycznego czy ogólnoustrojowej reakcji toksycznej.

Jedne z groźniejszych są użądlenia w błonę śluzową gardła, kiedy owad zostaje połknięty. Obrzęk, jaki się pojawia w tej sytuacji grozi zatkaniem światła krtani, co uniemożliwia oddychanie i grozi uduszeniem.

Przypadki szczególne

Użądlenie szerszeniaW rzadkich przypadkach dochodzi do reakcji nietypowych i jednocześnie wyjątkowo groźnych. Najtrudniejsze z nich odnotowano po użądleniu szerszenia. Należą do nich reakcje neurologiczne: napady drgawek, zapalenia nerwów obwodowych, depresja, powikłania neurologiczne i okulistyczne.

Najgroźniejszy jak dotąd przypadek powikłań po ukąszeniu szerszenia to uszkodzenie centralnego układu nerwowego (wystąpiły problemy okulistyczne i powikłania psychoruchowe), będącego najprawdopodobniej następstwem wstrząsu anafilaktycznego, niewydolnością krążenia oraz obrzękiem mózgu lub toksycznym działaniem jadu – to nie do końca zostało potwierdzone. Zdarzają się również śmiertelne ofiary jadu szerszenia.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij