atopowe-zapalenie-skory

Swędzi i piecze tak, że masz ochotę zdrapać z siebie całą skórę? To objawy atopowego zapalenia skóry, choroby która dotyka dzieci i dorosłych. Swędząca skóra bywa prawdziwym utrapieniem. Jak poradzić sobie z AZS?

AZS – co to jest?

AZS czyli atopowe zapalenie skóry to wyprysk atopowy, inaczej zwany również alergicznym zapaleniem skóry. Ta przewlekła choroba skórna o podłożu alergicznym jest bardzo często diagnozowana u dzieci, ale pojawi się także u osób dorosłych. Do powstania choroby przyczyniają się genetyczne uwarunkowania pracy układu immunologicznego. Do tego dochodzą wszelkie czynniki zewnętrzne takie jak klimat, rodzaj stosowanych kosmetyków czy leków. Działanie alergenów prowadzi do takich reakcji komórek skóry, które ujawniają się w postaci uciążliwych objawów.

Objawy AZS i dokuczliwy świąd

Nawet 20% populacji choruje na atopowe zapalenie skóry. Problem powiększa się z dnia na dzień. Objawy schorzenia dermatologicznego są bardzo nieprzyjemne i mogą stanowić podstawę kompleksów, szczególnie u młodych osób. Do najczęstszych oznak AZS zalicza się świąd, rumień, łuszczenie czy wyprysk. Przy diagnozowaniu choroby, pod uwagę brane jest także zapalenie spojówek czy zapalenie czerwieni wargowej. Objawy zwykle nawracają, co pozwala w rozpoznaniu i postawieniu właściwej diagnozy. Charakterystyczne dolegliwości mogą nasilać się pod wpływem sytuacji stresowych. Skóra staje się wtedy sucha i pojawiają się na niej widoczne zmiany chorobowe. Stanu zapalnemu towarzyszy świąd. Uporczywe pieczenie wzmaga uczucie swędzenia, a to wywołuje odruch drapania. Czyniąc to, chorzy na AZS przykładają rękę do większych podrażnień skórnych. Walka z chorobą jest trudna, ale konieczna.

Leczenie atopii

atopowe-zapalenie-skory

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła. Niestety nie ma leku, który całkowicie pozwoliłby na pozbycie się tej dermatozy. W trudnych przypadkach, z silnym wypryskiem lekarz może zlecić leczenie sterydowe. Przy AZS zaleca się stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Kosmetyki na bazie naturalnych olejów i emolientów pomagają złagodzić pojawiające się objawy. Chronią skórę i wspomagają jej odbudowę. Chorzy na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać o szczególnym dbaniu o swoją skórę. Niewłaściwy kosmetyk czy drapiące ubranie może zaszkodzić warstwie naskórka, dlatego zachowanie ostrożności jest jak na bardziej wskazane przy takim schorzeniu jak AZS.

Choroby skóry to ciężka przypadłość. W przypadku alergii i AZS sytuacja jest trudna, co nie oznacza, ze z chorobą nie można walczyć. Unikanie stresu oraz pielęgnacja wrażliwej skóry mogą odmienić jej stan, pozwalając na uczucie ulgi i komfortu psychicznego.

Katarzyna Antos