przyczyny-astmy

Przyczyny astmy są bardzo złożone, niewątpliwie wzrost zachorowań na tę chorobę ma związek z zanieczyszczeniami powietrza. W wielu polskich miastach dopuszczalne stężenie pyłów i szkodliwych substancji znacząco przekracza normy. Problem dotyczy też popularnych uzdrowisk, które pobierają opłaty klimatyczne. Niestety, wyniki badań są bezlitosne dla ich włodarzy. Stężenie benzopirenu w wielu miejscowościach w Małopolsce wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Spaliny samochodowe a ryzyko astmy?

W wielkich miastach problemem są również spaliny samochodowe. Choć urzędnicy starają się zachęcić mieszkańców do zamienienia samochodu na rower lub miejskie środki transportu, stężenie zanieczyszczeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Nie tylko spaliny samochodów i dym unoszący się z kominów zwiększają ryzyko rozwoju astmy. Równie niebezpieczne są antybiotyki zażywane przez kobiety w ciąży. Choć lekarze w miarę możliwości starają się zastąpić je innymi lekami, czasem stan pacjentki jest na tyle poważny, iż stosowanie antybiotyków staje się nieuniknione.

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków przez ciężarne

Niestety, antybiotyki stosowane przez matkę wpływają niekorzystnie na rozwój układu immunologicznego dziecka. W rezultacie pociechy kobiet, które stosowały ww. leki podczas ciąży, chorują na astmę dwukrotnie częściej niż ich rówieśnicy.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w krajach wysoko rozwiniętych systematycznie przybywa astmatyków. W ciągu ostatnich 30 lat ich liczba uległa podwojeniu. Zjawisko to niewątpliwie ma związek z zachodnim stylem życia, czyli nadmierną higienizacją życia codziennego, nadużywaniem antybiotyków, cesarskim cięciem i zastąpieniem mleka matki specjalnie przygotowanymi mieszankami.

przyczyny-astmy

Astma a predyspozycje rodzinne

Warto również pamiętać, iż skłonność do astmy jest cechą dziedziczną. Jeśli jedno z rodziców chorowało na astmę, prawdopodobieństwo, iż dziecko także będzie zmagało się z tą chorobą, jest dość wysokie.

Choć astma jest chorobą nieuleczalną, przestrzegając zaleceń lekarza, możemy opanować jej przebieg i normalnie funkcjonować.

Marta