Stan flow (stan przepływu)
Sebastian Pandelache z unsplash

Stan flow jako pierwszy opisał Mihaly Csikszentmihalyi. Obecnie przeprowadza się liczne badania, które mają na celu lepiej zrozumieć stan przepływu. Czym on dokładnie jest i dlaczego warto go doświadczać? Jak możemy postępować, aby się do niego przybliżyć?

 

Spis treści:

  1. Czym jest stan przepływu?
  2. Czy łatwo uzyskać stan flow?
  3. Kiedy doświadczamy stanu przepływu? Dostosowanie kompetencji do zadania
  4. Dlaczego warto doświadczać stanu przepływu?
  5. Różne wymiary szczęścia
  6. Jak wywołać stan flow?

Czym jest stan przepływu?

Stan flow daje nam poczucie szczęścia i spełnienia, dlatego tak wiele osób dąży do jego uzyskania. Nie jest to proste, ale osiągalne. Kiedy stan przepływu staje się naszym udziałem, skupiamy się w pełni na wykonywanym zadaniu. Psycholodzy mówią, że zlewamy się z nim. Wreszcie wyciszeniu ulegają nasze myśli, które często uniemożliwiają nam pełną koncentrację i psują nam samopoczucie. Przestajemy zwracać uwagę na otaczający nas świat i upływający czas. Nagle nieważny staje się efekt, kluczową rolę odgrywa wykonywanie danego zadania. Pracując nad nim, czerpiemy pozytywne doznania, w tym satysfakcję i spełnienie. Czujemy, że nasze życie ma sens.

Czy łatwo uzyskać stan flow?

Choć stan przepływu stanowi niezwykle przyjemne doświadczenie, to przybliżamy się do niego okazjonalnie. Nie każda czynność, którą wykonujemy, okaże się dla nas równie interesująca i wyzwalająca. Psycholodzy podkreślają, że kluczową rolę odgrywa trudność zadania oraz poziom naszych kompetencji. Jeśli między tymi dwoma elementami nie zachodzi odpowiednia korelacja, to wykonujemy daną czynność z mniejszym zaangażowaniem.

Kiedy doświadczamy stanu przepływu? Dostosowanie kompetencji do zadania

Kiedy stan flow staje się naszym udziałem, zadanie jest stosunkowo trudne, ale my posiadamy wysokie kompetencje. Ono znajduje się na granicy naszych intelektualnych możliwości. Aby je wykonać, angażujemy się w pełni. Stapiamy się z daną czynnością, przez co ta zachodzi stosunkowo lekko. Gdy ją kończymy, odczuwamy zdumienie, że upłynęło aż tyle czasu. Towarzyszy nam przyjemność i satysfakcja.

Zadania, które znajdują się poniżej naszych kompetencji, dość szybko okazują się nudne i mało angażujące. Z kolei te, które przewyższają nasze zasoby, wywołują lęk. Nie stapiamy się z czynnością, tylko cały czas kontrolujemy, co możemy zrobić, aby jakoś sprostać cudzym oczekiwaniom. Czasem brak kompetencji tak mocno daje się we znaki, że ostatecznie poddajemy się.

Dlaczego warto doświadczać stanu przepływu?

Kiedy ten staje się naszym udziałem, nie tylko wzrasta deklarowany poziom szczęścia, ale też łatwiej nam funkcjonować w pracy. Wiele z nas narzeka na to, że codziennie rano wstaje do biura, w którym nie robi nic satysfakcjonującego. Gdy nasza aktywność zawodowa daje nam stan flow, nie nudzimy się, przebywając w firmie. Czas szybciej nam leci, a zadanie wydaje się inspirujące. Wykonujemy je z zaangażowaniem i czerpiemy większą radość z aktywności.  Stan flow w pewnym stopniu chroni nas przed wypaleniem zawodowym.

Różne wymiary szczęścia

Szczęście to stan, którego doświadczamy na różnych poziomach. Najbardziej elementarny wiąże się z zadowoleniem i rozbawieniem. Staje się on naszym udziałem, gdy idziemy na świetny koncert, występ kabaretowy lub niezwykle angażującą lekcję tańca. Drugim rodzajem szczęścia, który stoi nieco wyżej w hierarchii, jest stan flow. Scalamy się wówczas z czynnością, przez co przestaje się liczyć wszystko inne. Możemy zapomnieć o różnych problemach i nabrać do nich dystansu. Najwyższy poziom szczęścia staje się osiągalny, gdy w wykonywanej czynności dostrzegamy głębszy sens. Dziennikarz, który przygotowuje reportaż śledczy, może go doświadczyć. Zdaje sobie sprawę, że to, co ujrzy światło dzienne, pomoże wielu ludziom.

Jak wywołać stan flow?

Stan przepływu możemy spróbować u siebie wywołać, znajdując takie aktywności, które są wymagające intelektualnie i szczególnie satysfakcjonujące. Niekiedy jest to pisanie, kiedy indziej projektowanie kartek okolicznościowych dla swoich bliskich. Stan flow zwraca naszą uwagę na te czynności, które dają nam najwięcej satysfakcji, pozostają z nami zgodne.

Bibliografia:

  1. Csikszentmihalyi M.; Flow stan przepływu; JK Wydawnictwo Feeria, 2022