Lifestyle

Co daje szczęście człowiekowi?

Co daje szczęście człowiekowi

Bardzo często uważamy, że gdy wreszcie znajdziemy swoją drugą połówkę, odzyskamy radość życia i stanie się ono automatycznie szczęśliwe. Tymczasem drugi człowiek może wnieść do naszego życia radość, gdy uporamy się z własnymi problemami i nauczymy się cieszyć z tego, co mamy. Związek nie jest magicznym rozwiązaniem wszystkich problemów. Co daje szczęście człowiekowi?

Uporanie się z bagażem doświadczeń

Bardzo często wynosimy z domu rodzinnego czy z poprzednich związków bagaż niełatwych doświadczeń. Apodyktyczny ojciec może sprawiać, że w dorosłym życiu brakuje nam sprawczości i niezależności. Nie umiemy samodzielnie podejmować decyzji.  Matka, którą musieliśmy się opiekować, będąc dzieckiem, może sprawiać, że jako osoby dorosłe będziemy unikali zaangażowania. Alkoholik w rodzinie rodzi poczucie niepewności. W rezultacie w dorosłym życiu nie potrafimy nigdzie na stałe zagrzać miejsca. Musimy przepracować te problemy, aby nauczyć się normalnie funkcjonować. Jeśli boimy się zaangażowania, choć z drugiej strony bardzo pragniemy bliskości, to nie znajdzie się nagle cudowny partner, z którym samo wszystko się ułoży. Musimy sobie uświadomić, kiedy kieruje nami strach. Jakie są nasze nieuświadomione odruchy. Tylko wtedy możemy się na kogoś otworzyć.

Satysfakcjonująca praca

Bez satysfakcjonującej, dobrej pracy nie da się wieść szczęśliwego życia. Nie chodzi tutaj wcale o wysokość zarobku, ale żebyśmy lubili to, co robimy, bo inaczej szybko się wypalimy. Praca nigdy nie powinna nas przytłaczać i sprawiać, że rano niechętnie wstajemy z łóżka. Jeśli daje nam satysfakcję i spełnienie, będziemy mieli w życiu mocną kotwicę.

Prawdziwi przyjaciele

Ogromne szczęście dają nam zdrowe relacje z innymi ludźmi.  Jeśli mamy się komu wygadać, z kim dzielić swoje radości i smutki, to rzadziej zmagamy się z depresją.  Jesteśmy istotami stadnymi, co oznacza w praktyce, że źle znosimy samotność.  Potrzebujemy codziennie zdrowych kontaktów z innymi ludźmi, których nie wykorzystujemy i którzy nas nie wykorzystują. Zdrowa relacja zawsze układa się symetrycznie, każda ze stron tyle samo z niej czerpie i tyle samo wnosi.

Pasja w życiu

Gdy mamy hobby, możemy odprężyć się po ciężkim dniu w pracy czy po starciu z nieuprzejmym pracownikiem biura obsługi klienta.  Po prostu wyskakujemy na rower, robimy zdjęcia w plenerze i ogarnia nas błogi spokój. Nasze wnętrze wypełnia harmonia.

Umiejętność cieszenia się drobiazgami

To nie jest cecha, z którą wszyscy się rodzą, ale każdy może ją w sobie wykształcić.  Wystarczy się nauczyć dostrzegać w życiu dobre rzeczy. Miłą rozmowę z przyjaciółką, piękne zdjęcie, które udało nam się zrobić, pochwałę szefa, premię w pracy. Od razu zobaczymy, że nasze życie nie składa się tylko ze złych rzeczy, ale ma też pozytywne aspekty.