MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Środowisko otaczające dzieci i młodzież uczula coraz bardziej


dzieci alergia środowiskowa

Co drugie dziecko w Polsce z przewlekłym lub nawracającym wypryskiem ma zdiagnozowaną alergię kontaktową.

Jakie są najczęstsze alergeny występujące w otoczeniu młodzieży i jak zmiany środowiska wpływają na alergię u najmłodszych?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

To schorzenie jest najczęściej diagnozowanym rodzajem alergii kontaktowej i jego częstość wzrasta. Sugeruje się, że wynika to z coraz większej świadomości lekarzy albo większej liczby wykonywanych testów płatkowych lub obu tych przyczyn.

Ads code goes here

Najczęściej uczulające dzieci i młodzież substancje w końcu poprzedniej dekady to nikiel, kobalt, chrom, propolis, balsa peruwiański, mieszanka zapachowa i konserwanty tiomersal i Kathon CG. Trzy pierwsze to od dłuższego już czasu alergeny najbardziej odpowiedzialne za uczulenia kontaktowe u dzieci.

Alergeny

dzieci alergia środowiskowaNikiel np. znajduje się w kolczykach, zegarkach, guzikach, suwakach, bateriach, monetach, barwnikach, czekoladzie, orzechach. Co ciekawe – mimo prawnego ograniczenia zawartości niklu w przedmiotach codziennego użytku przez Unię Europejską, jest on wciąż najczęstszą przyczyną alergii kontaktowej.

Szacuje się, że w Unii 65 milionów obywateli w tym ponad 50 milionów kobiet cierpi na te przypadłość. Kobalt spotkać można na swojej drodze w malowanym szkle i porcelanie, stopach metali, zaś chrom w barwnikach tekstylnych, zapałkach, fotografii czy kosmetykach. W Polsce od 2007 roku do przełomu lat 2008/2009 zarejestrowano wzrost uczulenia na nikiel wśród siedmiolatków z wypryskiem z 30% do 35,9%.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij