Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA
Środowisko otaczające dzieci i młodzież uczula coraz bardziej

Jakie są najczęstsze alergeny występujące w otoczeniu młodzieży i jak zmiany środowiska wpływają na alergię u najmłodszych?
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
To schorzenie jest najczęściej diagnozowanym rodzajem alergii kontaktowej i jego częstość wzrasta. Sugeruje się, że wynika to z coraz większej świadomości lekarzy albo większej liczby wykonywanych testów płatkowych lub obu tych przyczyn.
Najczęściej uczulające dzieci i młodzież substancje w końcu poprzedniej dekady to nikiel, kobalt, chrom, propolis, balsa peruwiański, mieszanka zapachowa i konserwanty tiomersal i Kathon CG. Trzy pierwsze to od dłuższego już czasu alergeny najbardziej odpowiedzialne za uczulenia kontaktowe u dzieci.
Alergeny
Nikiel np. znajduje się w kolczykach, zegarkach, guzikach, suwakach, bateriach, monetach, barwnikach, czekoladzie, orzechach. Co ciekawe – mimo prawnego ograniczenia zawartości niklu w przedmiotach codziennego użytku przez Unię Europejską, jest on wciąż najczęstszą przyczyną alergii kontaktowej.
Szacuje się, że w Unii 65 milionów obywateli w tym ponad 50 milionów kobiet cierpi na te przypadłość. Kobalt spotkać można na swojej drodze w malowanym szkle i porcelanie, stopach metali, zaś chrom w barwnikach tekstylnych, zapałkach, fotografii czy kosmetykach. W Polsce od 2007 roku do przełomu lat 2008/2009 zarejestrowano wzrost uczulenia na nikiel wśród siedmiolatków z wypryskiem z 30% do 35,9%.
Nie tylko kosmetyki i środki higieny, ale i ubrania dziecięce, zabawki czy książki zawierają obecnie substancje zapachowe, będące źródłem uczuleń. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie dlatego narasta ilość wywoływanych nimi alergii pośród najmłodszych. Podobnie balsam peruwiański, spotykany w olbrzymiej ilości różnych kosmetyków częściej o 40% u 7-latków i ponad 100% wśród 16-latków niż w 2007 uczulał dzieci w 2 i 3 lata później.
Należy jeszcze wspomnieć o tiomersalu, jednym z częstych powodów alergii, zawarty on jest w płynach do soczewek, kroplach do oczu i innych kosmetykach. Jednak najbardziej do rozszerzenia alergii na tą substancję wśród badanych grup 16-latków przyczyniło się używanie go do konserwowania szczepionek.
Co o tym sądzić?
Należy wnioskować, że ekspozycja na wymienione, najczęstsze alergeny jest w ostatnich kilku latach nasilona. Wynika to z coraz częstszego i zwiększonego zakresu ich stosowania w produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Najmłodszym i ich rodzicom sugeruje się zwiększoną uwagę na reakcje organizmu oraz w razie potrzeby testowanie dzieci na alergie także z wykorzystaniem mniej popularnych w alergiach dziecięcych alergenów, jak substancje zapachowe czy konserwanty.
(BZ)
« Szczepionka na roztocza kurzu