Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Skaza białkowa a AZS

Skaza białkowa a AZS

Oprócz mleka krowiego do najczęściej uczulających składników w skazie białkowej zaliczyć trzeba jajka, pszenicę, orzechy, ryby, skorupiaki, soję, orzeszki ziemne, migdały i pistacje. Szansa, że Twoja pociecha będzie musiała ograniczyć dietę przez skazę białkową rośnie, jeśli Ty lub partner w dzieciństwie też przez nią przechodziliście.

W innym wypadku możliwość taka maleje do 5-15%. Jeśli oboje rodziców miało skazę, to prawdopodobieństwo u malucha wzrasta do 75%, gdy jedno z nich – do 40%.

Jakie są objawy?

Objawem skazy białkowej bardzo często jest atopowe zapalenie skóry, u niemowląt zwykle dotyka skóry na twarzy, która przybiera rumianą, lśniącą barwę. Dzieci do 2 latach mogą odczuwać zmiany skórne na twarzy, rękach, nogach, tułowiu i szyi. Będzie to łuszczenie się lub zaczerwienienie.

Następnie dolegliwości mogą przenieść się na zgięcia kolan i łokci razem z dokuczliwym świądem. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każda zmiana na skórze oznacza reakcje alergiczne, jakkolwiek niepokojące oznaki należy konsultować z lekarzem.

Jak można przeciwdziałać?

Skaza białkowa a AZSTak, jak w każdej alergii najskuteczniejszą metodą jest usunięcie alergenu z otoczenia. Jako, że w skazie białkowej są nimi pokarmy – zwykle stosuje się dietę eliminacyjną dla dziecka lub karmiącej matki.

Niewątpliwie jednak nie można jej wprowadzać bez konsultacji ze specjalistą, istotne jest bowiem, a by nie zakłócić okresu wzrostu młodego człowieka oraz zdrowia jego i matki. Jeśli już odkryje się alergizujący pokarm trzeba nie tylko go unikać, ale także zwracać uwagę na wszystkie możliwe artykuły, które mogą zawierać jego choć śladowe ilości.
(BZ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *