Skąd się bierze wilgoć w mieszkaniu?

Co zrobić, by pozbyć się wilgoci?

Przede wszystkim należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, najlepiej rano, tuz po wstaniu z łóżka i wieczorem przed spaniem. Pozwoli to ujść nagromadzonej wilgoci. Należy również usprawnić wentylację budynku (na przykład oczyścić filtry czy wywietrzniki).

Czasami, mimo naszych starań, układ pomieszczeń może bardzo utrudniać prawidłowe wietrzenie. Jest to częstym problemem mieszkań w starych blokach czy kamienicach. W takich wypadkach najlepiej zaopatrzyć się w małą dmuchawę lub wentylator, które możemy włączyć w pomieszczeniu i zapewnić cyrkulację powietrza.

Bardzo dobrze sprawdza się to w połączeniu z odwilżaczem (osuszaczem) powietrza. Jest to niewielki pojemnik przypominający pudełko, które absorbuje parę wodną z otoczenia, skraplając ją do na dno. Zgromadzoną wodę po prostu wylewamy. Jest to urządzenie elektryczne o bardzo dużej wydajności (nawet 10-20 litrów na dobę), dlatego najlepiej nadaje się do większych pomieszczeń (np. 40m2) w bardzo zawilgoconych domach.

Jeśli nasz problem z wilgocią nie jest zbyt duży, możemy po prostu zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Przypomina on zazwyczaj kształtem wiaderko. W górną część wsypujemy środek pochłaniający – ma on zazwyczaj postać granulatu. Woda, która wchodzi w kontakt z pochłaniaczem jest absorbowana i skraplana na dno wiaderka, jest nietoksyczna i można ją wylać do zlewu. Pochłaniacz może działać przez wiele miesięcy – dopóki nie skończy się wkład. Wystarczy wówczas dokupić dodatkowy wkład, by znowu cieszyć się mieszkaniem pozbawionym wilgoci.

Jeśli problem jest poważny, warto zakupić więcej pochłaniaczy i umieścić je w różnych częściach mieszkania. Ich największą zaletą jest niewielki rozmiar i niskie koszty utrzymania (nie wymagają podłączenia do prądu).

DR + JPR