Rozpoznanie alergii u niemowlaków

W przypadku malutkich dzieci szczególnie ważne jest właściwe rozpoznanie symptomów i objawów, gdyż w przeciwnym razie skutki mogą być długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia malucha. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w przypadku niemowląt karmionych piersią uczulające składniki i białka przyjmowane są z mlekiem matki, dlatego po pierwszych sygnałach, że coś jest nie tak, mama powinna przejść na dietę oraz zrezygnować z kosmetyków.

Rozpoznanie alergii – czy to konieczne?

Oczywiście, że tak. W przypadku dziecka szczególnie ważne jest szybkie i właściwe rozpoznanie alergii. Niezdiagnozowana choroba będzie dawała przykre i często bolesne objawy. Jeśli będzie to alergia pokarmowa, to podawanie dziecku złego pożywienia może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Istnieje także zjawisko tzw. „marszu alergii”, które często występuje u dzieci.

Czym jest to zjawisko? Charakteryzuje się tym, że alergii, która nie została zdiagnozowana i która nie jest leczona, a objawiająca się w postaci kataru siennego, może się rozwinąć w astmę.

Jak rozpoznać alergię u niemowlaka?

Rodzice powinni zwracać uwagę na różne objawy – biegunka, katar czy chociażby wysypka mogą być skutkiem jakiejś alergii u niemowlęcia. Wysypka lokuje się najczęściej na twarzy dziecka, za uszkami i w zgięciach stawów. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować z lekarzem. Pediatra skieruje dziecko do alergologa, który zleci dokładne badania – także mamy, jeśli dziecko karmione jest piersią.

Rozpoznanie alergii u niemowlaków

Do potwierdzenia bądź wykluczenia alergii stosuje się różnorodne badania. Jednym z takich badań jest oznaczenie we krwi poziomu swoistych przeciwciał, tzw. immunoglobulin klasy E (IgE). Jest to mało inwazyjne i nowoczesne badanie, do którego wystarczy pobranie tylko jednej próbki krwi.

Testy skórne, które są także badaniem wykluczającym bądź potwierdzającym alergie, mogą być wykonywane u dzieci, ale dopiero od 4 roku życia. W celu rozpoznania alergii pobierany jest także wymaz z nosa.

Badania można wykonywać w placówkach diagnostyki bez skierowania, jednak to lekarz właściwie zinterpretuje wyniki tych badań.