Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA
Rozpoznanie alergii u niemowlaków

W przypadku malutkich dzieci szczególnie ważne jest właściwe rozpoznanie symptomów i objawów, gdyż w przeciwnym razie skutki mogą być długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia malucha. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w przypadku niemowląt karmionych piersią uczulające składniki i białka przyjmowane są z mlekiem matki, dlatego po pierwszych sygnałach, że coś jest nie tak, mama powinna przejść na dietę oraz zrezygnować z kosmetyków.
Rozpoznanie alergii – czy to konieczne?
Oczywiście, że tak. W przypadku dziecka szczególnie ważne jest szybkie i właściwe rozpoznanie alergii. Niezdiagnozowana choroba będzie dawała przykre i często bolesne objawy. Jeśli będzie to alergia pokarmowa, to podawanie dziecku złego pożywienia może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Istnieje także zjawisko tzw. „marszu alergii”, które często występuje u dzieci.
Czym jest to zjawisko? Charakteryzuje się tym, że alergii, która nie została zdiagnozowana i która nie jest leczona, a objawiająca się w postaci kataru siennego, może się rozwinąć w astmę.
Jak rozpoznać alergię u niemowlaka?
Rodzice powinni zwracać uwagę na różne objawy – biegunka, katar czy chociażby wysypka mogą być skutkiem jakiejś alergii u niemowlęcia. Wysypka lokuje się najczęściej na twarzy dziecka, za uszkami i w zgięciach stawów. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować z lekarzem. Pediatra skieruje dziecko do alergologa, który zleci dokładne badania – także mamy, jeśli dziecko karmione jest piersią.
Do potwierdzenia bądź wykluczenia alergii stosuje się różnorodne badania. Jednym z takich badań jest oznaczenie we krwi poziomu swoistych przeciwciał, tzw. immunoglobulin klasy E (IgE). Jest to mało inwazyjne i nowoczesne badanie, do którego wystarczy pobranie tylko jednej próbki krwi.
Testy skórne, które są także badaniem wykluczającym bądź potwierdzającym alergie, mogą być wykonywane u dzieci, ale dopiero od 4 roku życia. W celu rozpoznania alergii pobierany jest także wymaz z nosa.
Badania można wykonywać w placówkach diagnostyki bez skierowania, jednak to lekarz właściwie zinterpretuje wyniki tych badań.
Dieta eliminacyjna
W przypadku dzieci jedną z najczęściej występujących alergii jest alergia pokarmowa. Uczulać mogą właściwie wszystkie składniki diety, dlatego bardzo ważne jest, aby wyeliminować na początku wszystko, co może dziecko uczulać. Najczęściej występuje alergia na białko mleka krowiego, dlatego warto zacząć właśnie od niego. Nie wystarczy jednak eliminacja mleka i jego przetworów, należy także uważnie czytać etykiety produktów, gdyż mleko (czy serwatka) bardzo często występuje jako środek smakowy (np. w chipsach, wędlinie)
Jeśli dziecko karmione jest butelką, wyjściem w tej sytuacji jest zmiana mieszanki, oczywiście po konsultacji z lekarzem.
Kobieta karmiąca piersią musi zmienić swoja dietę, najlepiej pod kierunkiem lekarza, gdyż dieta mamy ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka i może być przyczyną złego samopoczucia, biegunki czy wyprysków skórnych.
Do diety mamy czy dziecka należy wprowadzać nowe produkty w pewnych odstępach czasu. Dlaczego? Np. wprowadzamy do diety malucha jabłko, a za kilka dni marchewkę. Jeśli jabłko mogłoby uczulić dziecko, to przez te kilka dni pojawią się jakieś objawy. Jeśli się pojawią – mamy pewność, że to jabłko jest przyczyną, ponieważ nie było innego nowego produktu w diecie dziecka.
Starsze dziecko powie nam, że po jakimś jedzeniu np. boli je brzuszek. Niemowlak może tylko płakać, a to my musimy rozpoznać, jaka jest tego przyczyna.
Jeśli mamy jakieś podejrzenia, to nie bójmy się mówić o tym lekarzowi. Niektórzy obawiają się, że będą odbierani jako nadopiekuńczy rodzice, jednak lepiej dmuchać na zimne. Zdrowe, wyspane, szczęśliwe dziecko to największy skarb.
Sabina Sosnowska
« Planujemy wakacje z małym alergikiem