MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pylenie bylicy (piołunu)


Kichająca kobieta

Bylica popularnie zwana piołunem, jest najobficiej pylącym i najsilniej uczulającym chwastem. Pylenie w Polsce zaczyna się w lipcu i może trwać do października, najwyższe stężenie pyłku przypada na ostatnią dekadę lipca oraz sierpień.

Oprócz Polski bylica występuje w dużej części Europy, ale nie koniecznie jest najważniejszym aeroalergenem, przykładowo w Neapolu zajmuje dopiero dalszą pozycję w hierarchii najbardziej uczulających roślin. Wiele antygenów piołunu ma bardzo duże znaczenie kliniczne, chwast ten daje wiele reakcji krzyżowych z szeregiem innych roślin.

Nasz pospolity kurz domowy jest magazynem dla tego alergenu oraz innych pyłków, dlatego objawy pyłkowicy mogą utrzymywać się dłużej. Reakcje krzyżowe, zwłaszcza te z pyłkiem brzozy, powodują wzrost odczynów krzyżowych z owocami i warzywami.

Ads code goes here

Pylenie bylicy – objawy

W okresie pylenia bylicy najczęściej występującymi objawami są: katar sienny, zapalenie spojówek, kichanie, zmiany skórne w tym atopowe zapalenie skóry. Czasem może pojawić się astma oskrzelowa.

Zioła

Zapobieganie

Ważne jest dbanie o czystość mieszkania, warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrami HEPA, które skuteczniej usuną pyłki zalegające w kurzu domowym.

Po powrocie do domu zmieniajmy odzież wierzchnią. W zapobieganiu objawom klinicznym pomoże lekarz alergolog, który zaleci odpowiednią kurację farmaceutyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij