ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

Co to jest POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc polega na zwężeniu dróg oddechowych i znacznej trudności w oddychaniu. To choroba bardzo ciężka, nieuleczalna. Prowadzi do ciężkiej niewydolności płuc. Mimo wszystko objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bywają skutecznie leczone, dzięki czemu postęp choroby może zostać częściowo zahamowany, a kondycja chorego polepszona.

Na POChP cierpi ponad 10% Polaków, choć nie wszyscy chorzy zdają sobie z tego sprawę. Choroba zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

POChP a astma

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc bardzo często można pomylić z astmą. Obie choroby mają na pierwszy rzut oka dość podobne objawy. Dodatkowym problemem jest fakt, że czasami astma może współistnieć razem z POChP (tzw. zespół nakładania). Astma to choroba, która prowadzi do obturacji dróg oddechowych, jednak jest całkowicie wyleczalna.

Nadreaktywność oskrzeli i duszność to w tym przypadku cechy napadowe i zmienne. Z kolei w POChP występuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma, a duszność i kaszel to objawy nieustępujące i stałe. Obturacja dróg oddechowych może być tylko częściowo polepszona w wyniku leczenia. POChP przeważnie ujawnia się w wieku średnim, ok. 50-go roku życia. Dla chorego bardzo ważne jest, aby właściwie rozpoznać chorobę, a zwłaszcza odróżnić ją od astmy. Zależy od tego wprowadzenie prawidłowego leczenia.

Choroba palaczy

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc najbardziej narażeni są palacze i osoby, które poddawane są działaniu dymu tytoniowego, zanieczyszczonego powietrza i szkodliwych substancji. 90% chorych na POChP stanowią osoby palące papierosy. Pewną rolę odgrywają tu także czynniki genetyczne.

Jakie objawy powinny zaniepokoić miłośników tytoniu, a także osoby, które przebywają w zanieczyszczonym środowisku lub pracują w styczności ze spalinami, gazami, kurzem i pyłem?

  • Kaszel (przewlekły, trwający dłużej niż 3 miesiące) – to pierwszy objaw choroby. Kaszel najbardziej nasila się w godzinach porannych, pojawia się także odksztuszanie plwociny.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

 

  • Duszność – stopniowo narastająca, pojawia się najpierw podczas wysiłku (np. w czasie biegu), następnie nawet w trakcie zwykłych czynności oraz w czasie snu (stan zaawansowany).
  • Świszczący oddech – może występować przy napadzie duszności.
  • Ściskanie w klatce piersiowej.
  • Ciągłe zmęczenie.
  • Utrata wagi ciała.

Rozpoznanie i leczenie POChP

Niestety wciąż zbyt późno dochodzi do zdiagnozowania choroby u wielu pacjentów. Chorzy przez długie lata potrafią bagatelizować objawy i zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba utrudnia im normalne funkcjonowanie. POChP można zdiagnozować jeszcze zanim zacznie dawać naprawdę uporczywe objawy. W tym celu przeprowadza się badanie spirometryczne, RTG klatki piersiowej i badanie krwi. W leczeniu bardzo ważne jest rzucenie palenia – to jedyny warunek skutecznej terapii. Stosuje się leki rozszerzające oskrzela oraz tlenoterapię. Pozytywne skutki przynosi także rehabilitacja i zachowanie aktywności fizycznej na miarę własnych możliwości.

Warto pamiętać, że przewlekła obturacyjna choroba płuc zagraża nie tylko palaczom. A jeśli palisz papierosy i masz ponad 40 lat – co roku profilaktycznie wykonuj spirometrię. A najlepiej rzuć palenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2