Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

Co to jest POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc polega na zwężeniu dróg oddechowych i znacznej trudności w oddychaniu. To choroba bardzo ciężka, nieuleczalna. Prowadzi do ciężkiej niewydolności płuc. Mimo wszystko objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bywają skutecznie leczone, dzięki czemu postęp choroby może zostać częściowo zahamowany, a kondycja chorego polepszona.

Na POChP cierpi ponad 10% Polaków, choć nie wszyscy chorzy zdają sobie z tego sprawę. Choroba zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma

POChP a astma

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc bardzo często można pomylić z astmą. Obie choroby mają na pierwszy rzut oka dość podobne objawy. Dodatkowym problemem jest fakt, że czasami astma może współistnieć razem z POChP (tzw. zespół nakładania). Astma to choroba, która prowadzi do obturacji dróg oddechowych, jednak jest całkowicie wyleczalna.

Nadreaktywność oskrzeli i duszność to w tym przypadku cechy napadowe i zmienne. Z kolei w POChP występuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma, a duszność i kaszel to objawy nieustępujące i stałe. Obturacja dróg oddechowych może być tylko częściowo polepszona w wyniku leczenia. POChP przeważnie ujawnia się w wieku średnim, ok. 50-go roku życia. Dla chorego bardzo ważne jest, aby właściwie rozpoznać chorobę, a zwłaszcza odróżnić ją od astmy. Zależy od tego wprowadzenie prawidłowego leczenia.