Alergie pokarmowe POZOSTAŁE ALERGIE POKARMOWE

Uczulenie na czekoladę

Uczulenie na czekoladę

Co uczula w czekoladzie?

W czekoladzie jest wiele składników, które mogą powodować uczulenie. Głównymi winowajcami są zazwyczaj: kakao, białko i orzechy (które są dodawane do prawie każdej czekolady nawet w śladowych ilościach). Rzadziej uczulają nadzienia czekolady, np. masa truskawkowa, skórka cytryny itp. Dodatkowo wrażliwi alergicy mogą reagować na zawarte w niej środki konserwujące, barwniki, środki smakowe i koloryzujące a nawet wysoką zawartość cukru.

Uczulenie na czekoladę

Jak wygląda uczulenie na czekoladę?

Objawy uczulenia na czekoladę mogą wystąpić nawet po 15. minutach od zjedzenia kawałka czekolady. Czasami symptomy występują na drugi lub trzeci dzień od spożycia uczulającego produktu, dlatego wykrycie alergii bywa mocno utrudnione. Do objawów uczulenia na czekoladę możemy zaliczyć: ból głowy, katar, pokrzywkę, duszności (napad astmy), wysypka na policzkach, wysuszona skóra, ropne wypryski, świąd. Można spróbować samodzielnie przeprowadzić test prowokacyjny polegający na zjedzeniu tabliczki czekolady i czekaniu na objawy alergii. Jednak najlepiej jest iść ze wszystkimi wątpliwościami od razu do lekarza alergologa.

Jak zapobiegać uczuleniu na czekoladę?

Najprostszym sposobem, aby ustrzec się przed uczuleniem na czekoladę jest po prostu jej nie jeść. O ile dorośli jeszcze potrafią oprzeć się pokusie niejedzenia czekolady, o tyle dużo trudniej sprostać temu zadaniu dziecku.

Warto ustalić który składnik czekolady uczula alergika i postarać się o takie produkty (najlepiej domowej roboty), które nie będą go zawierały. Oczywiście, zawsze też należy przestrzegać wszystkich zaleceń alergologa.

Dla alergika najistotniejsze jest czytanie etykiet na produktach. Nawet niewinna czekolada może być wypełniona uczulającymi składnikami. Szacuje się, że nawet 5% populacji miewa objawy uczulenia na czekoladę.

M.Witczak