Nadchodzi wiosna. Ciepłe, słoneczne dni, w czasie których rośliny budzą się do życia i wszystko wydaje się piękniejsze. Czas, w którym chce się żyć i działać, ale… Ty czujesz się fatalnie, ponieważ jak co roku męczy Cię wiosenna alergia. Znasz to uczucie? Dowiedz się, co zrobić, aby ta wiosna była inna niż pozostałe.
Najczęstsze objawy wiosennej alergii
Wiosna to czas kwitnienia wielu gatunków roślin, co oznacza, że w powietrzu unoszą się ich pyłki, mogące powodować różnorodne objawy alergii. Ten sam alergen może wywoływać różne problemy, ponieważ alergia to kwestia indywidualna i u każdej osoby może przebiegać w inny sposób. Wśród najpopularniejszych objawów wiosennych alergii należy wymienić:
- katar,
- kichanie,
- kaszel,
- oraz łzawienie oczu.
Te i inne reakcje alergiczne mogą towarzyszyć choremu przez wiele tygodni i skutecznie utrudniać mu normalne funkcjonowanie. Co zrobić, aby zredukować wpływ pyłków i innych alergenów na Twoje samopoczucie?
Jak walczyć z alergią? Odczulanie i środki przeciwhistaminowe
Najskuteczniejszym sposobem z walką z alergiami jest odczulanie. Jest to proces, który polega na regularnym przyjmowaniu dawek alergenu w postaci szczepionek. Niestety, odczulanie jest czasochłonne – wymaga przyjmowania serii zastrzyków przez kilka lub kilkanaście tygodni, a następnie raz w miesiącu przez 3 do 5 lat. Mimo to warto rozpatrzyć taki sposób leczenia, ponieważ przynosi on stałe efekty.
W walce z alergią ulgę przynoszą także popularne, dostępne bez recepty leki miejscowe, takie jak antyalergiczne krople do nosa oraz oczu. To dzięki nim można poczuć niemal natychmiastową ulgę związaną ze zmniejszeniem produkcji kłopotliwej wydzieliny oraz zniwelowanie uczucia szczypania i swędzenia oczu.
Wielu alergików preferuje preparaty antyalergiczne w postaci tabletek. Ich dużą zaletą jest łatwe dawkowanie, zapobieganie różnorodnym dolegliwościom jednocześnie, a także stosunkowo niska cena. Środki przeciwhistaminowe, podobnie jak krople do nosa czy oczu, są dostępne bez recepty w każdej aptece. Niestety, nie ma żadnej gwarancji na to, że dane farmaceutyki przyniosą oczekiwany skutek, dlatego chcąc leczyć się na własną rękę, każdy z nas musi eksperymentować i metodą prób i błędów znaleźć najskuteczniejszy lek na alergię.
Kolejna wiosna, nowe możliwości walki z alergią
Wraz ze wzrostem liczebności alergików na świecie (szacuje się, że tylko w Polsce z powodu alergii cierpi aż 15 milionów osób!) rośnie liczba coraz to skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków na alergię. Z każdym rokiem mamy coraz więcej możliwości obrony przed wiosennym katarem i łzawieniem oczu, dlatego pamiętaj, żeby zapytać o nie farmaceutę – aptekarz to osoba, która chętnie doradzi Ci w wyborze najlepszych środków antyalergicznych i podpowie, jakie nowości pojawiły się na rynku farmaceutycznym.
Tekst partnera