Pragnienie odczuwania przyjemności

To pragnienie nikomu nie jest obce. Każdy z nas pragnie odczuwać przyjemność i w naturalny sposób dąży do jej maksymalizacji.  Równocześnie potrafimy zrobić naprawdę wiele, aby pozbyć się trudnych emocji takich jak żal czy smutek. Do czego prowadzi pragnienie odczuwania przyjemności?

Spis treści:

  1. Trudne emocje nikomu nie są obce
  2. Trauma interpersonalna a problemy z autoregulacją emocji
  3. Poszukiwanie ukojenia w alkoholu i środkach psychoaktywnych
  4. Poszukiwanie ukojenia w alkoholu i środkach psychoaktywnych
  5. Pragnienie odczuwania przyjemności. Gdy hedonizm staje się niebezpieczny

Trudne emocje nikomu nie są obce

Każdy z nas odczuwa stres, lęk, smutek i żal. Nie da się uniknąć trudnych emocji w swoim życiu, ponieważ nie mieszkamy na bezludnej wyspie i nie na wszystko mamy wpływ. Każdy z nas czasem martwi się tym, czy uda mu się utrzymać z własnej pensji. Czy jego stanowisko nie jest zagrożone. Obawiamy się również o zdrowie swoje i bliskich. Trudne emocje nikomu nie są obce, jednak jedni radzą sobie z nimi lepiej niż inni. Dlaczego tak się dzieje?

Trauma interpersonalna a problemy z autoregulacją emocji

Trauma interpersonalna to cierpienie, które wynika z relacji międzyludzkich. Może to być np. ogromny ból, który tkwi w nas po tym, jak odkryłyśmy, że nasz partner przez cały czas trwania związku zdradzał nas z różnymi kobietami. To może zachwiać naszym zaufaniem do ludzi. Trauma interpersonalna to także wychowywanie w rodzinie dotkniętej alkoholizmem, w której nigdy nie było wiadomo, w jakim stanie wróci pijący ojciec. Osoby, które znają te trudne doświadczenia ze swojego życia, często mają problemy z autoregulacją emocji.  Nie potrafią radzić sobie z żalem, stresem czy lękiem. Nie traktują innych ludzi jako godnych zaufania. Tymczasem rozmowa z drugą osobą stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Poszukiwanie ukojenia w alkoholu i środkach psychoaktywnych

W związku z tym, iż pragnienie odczuwania przyjemności jest jedną z największych sił, które popychają czlowieka do działania, szukamy ukojenia i ucieczki od trudnych emocji. Osoby, które nie doświadczyły traumy interpersonalnej, zazwyczaj dysponują bezpiecznymi mechanizmami. Potrafią porozmawiać o emocjach z przyjaciółką, pójść na siłownię, aby odreagować stres etc.  Niestety, trauma interpersonalna może sprawiać, że pragnienie odczuwania przyjemności popcha nas w kierunku różnych nałogów. Te uruchamiają układ nagrody, stanowią łatwo osiągalną przyjemność. Z tego powodu ludzie mający za sobą trudne dzieciństwo, bolesne rozstanie itp. często decydują się na poszukiwanie ukojenia w alkoholu i środkach psychoaktywnych. Niektórzy uprawiają seks z przygodnymi osobami, ich problemem jest kompulsywna masturbacja lub uzależnienie od zakupów.

Konstruktywne sposoby na odreagowanie stresu

Autoregulacja emocji to coś, czego możemy się nauczyć. Warto jednak sięgać po konstruktywne sposoby na odreagowanie stresu. Spotkanie z przyjaciółką, jogging, boks czy odprężająca kąpiel – wszystko to jest znacznie lepsze od wychylania kolejnego kieliszka wódki w celu poprawy nastroju. Jeśli nie znasz konstruktywnych sposobów na odreagowanie stresu, rozważ możliwość skorzystania z pomocy coacha lub psychologa.

Pragnienie odczuwania przyjemności. Gdy hedonizm staje się niebezpieczny

Czasem pragnienie odczuwania przyjemności jest tak silne, iż podejmujemy różne ryzykowne zachowania. Niektórzy uzależniają się od wyścigów samochodowych, drudzy od przygodnego seksu, podczas którego można zostać zgwałconym, okradzionym, pobitym lub zakażonym jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Zastępcze sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami często okazują się dla nas zgubne, dlatego należy zastąpić je konstruktywnymi.