ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Paracetamol nasila astmę

Paracetamol nasila astmę

Lawinowy wzrost zachorowalności na astmę przyspieszył w 1980 roku, co pokryło się m.in. z nagłośnieniem niepożądanych reakcji u najmłodszych po zażywaniu aspiryny (zespół Reye’a po leczeniu powikłań pogrypowych, niszczący mózg i wątrobę chorego).
W tym okresie lekarze rezygnowali z przepisywania aspiryny dzieciom i zamiennie podawali paracetamol.

Już 20 lat później w Annals of Allergy and Astma Immunology w 1998 roku immunolodzy dowodzili, że przejście na paracetamol przyspieszało rozwój astmy.

Zalecenia zza oceanu

Od tego czasu ponad 20 badań potwierdziło tę teorię, w tym analiza danych ponad 200.000 dzieci ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci, które przyjmowały paracetamol. Dowody na związek między paracetamolem i astmą okazał się wystarczająco silne, dlatego np. w Kanadzie i USA zaleca się, aby niemowlęta i dzieci ze zdiagnozowaną astmą (lub narażone na ryzyko choroby) unikały paracetamolu.

Nawet pojedyncza dawka paracetamolu może zmniejszyć w organizmie poziom glutationu – peptydu, który pomaga w zwalczaniu zapalenia w drogach oddechowych. Zależność między dawkowaniem a astmą różnicuje się m.in. ze względu na wiek.

Paracetamol nasila astmę

Ryzyko u ciężarnych

W badaniach wykazano zwiększone ryzyko wystąpienia astmy u dzieci, których matki przyjmowały paracetamol w czasie ciąży. Natomiast wyniki opublikowane w The Lancet w 2008 roku na bazie badań ponad 205 tysięcy dzieci z 31 krajów wykazały, że ​​te dzieci, które przyjmowały paracetamol na gorączkę w pierwszym roku życia mają o 50 proc. większe ryzyko rozwoju astmy.

Im częściej przyjmowały ten lek tym ryzyko było większe (gdy co najmniej raz w miesiącu – ryzyko astmy były 3-krotnie wyższe).

Sprzedaż leków bazujących na paracetamolu sukcesywnie rośnie od lat (dane z 36 krajów wysoko rozwiniętych). W podobnym tempie rośnie ilość objawów świszczącego oddechu zarówno u młodszych pacjentów, jak i dorosłych.
Paracetamol przyjmuje się na ogół przy infekcjach wirusowych, a zatem osoby te są bardziej podatne na astmę już z powodu obecności wirusa w organizmie. Trudno samym rodzicom jednoznacznie ustalić jak często we wczesnym dzieciństwie ich pociechy przyjmowały tego typu leki.

Alternatywny ibuprofen?

Bada się wciąż różnice w reakcjach układu oddechowego na przyjmowanie ibuprofenu i paracetamolu. Ten pierwszy również nie jest zalecany przy astmie, choć lekarze skłaniają się do ibuprofenu w przypadku dzieci, szczególnie jeśli chodzi o skuteczność walki z gorączką.

Kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen, są znane jako nasilające ataki astmy u niektórych chorych.
Rozwiązaniem może być rzadsze stosowanie paracetamolu niż obecnie – zważywszy na statystyki sprzedaży.

Paracetamol nasila astmę

Z polskiej apteki

W Polsce najpopularniejsze środki przeciwbólowe i zwalczające grypę z paracetamolem to m.in. Paracetamol (w syropie, czopkach i tabletkach), Panadol, Apap, Gripex, Coldrex, Codipar, Solpadeine, Acenol, Metafen, Efferalgan, Nurofen, Saridon, Tabcin, Cefalgin, Calpol (dla niemowląt), Febrisan, Theraflu, Grypolek, Fervex, Grippokaps, Grypostop i Choligryp.

Powinniśmy zatem stosować paracetamol jedynie przy silnej gorączce lub potrzebując ulgi przy silnym bólu. Jednak niektórzy rodzice podają go dzieciom przy rozdrażnieniach, podczas ząbkowania lub po szczepieniach.

Paracetamol zmniejsza produkcję przeciwciał w trakcie szczepienia, zatem nie można go podawać jako środka zapobiegającego bólowi przed szczepieniem dziecka.
NM

źródło – The New York Times/ 22.12.2011