Paracetamol nasila astmę

Alternatywny ibuprofen?

Bada się wciąż różnice w reakcjach układu oddechowego na przyjmowanie ibuprofenu i paracetamolu. Ten pierwszy również nie jest zalecany przy astmie, choć lekarze skłaniają się do ibuprofenu w przypadku dzieci, szczególnie jeśli chodzi o skuteczność walki z gorączką.

Kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen, są znane jako nasilające ataki astmy u niektórych chorych.
Rozwiązaniem może być rzadsze stosowanie paracetamolu niż obecnie – zważywszy na statystyki sprzedaży.

Paracetamol nasila astmę

Z polskiej apteki

W Polsce najpopularniejsze środki przeciwbólowe i zwalczające grypę z paracetamolem to m.in. Paracetamol (w syropie, czopkach i tabletkach), Panadol, Apap, Gripex, Coldrex, Codipar, Solpadeine, Acenol, Metafen, Efferalgan, Nurofen, Saridon, Tabcin, Cefalgin, Calpol (dla niemowląt), Febrisan, Theraflu, Grypolek, Fervex, Grippokaps, Grypostop i Choligryp.

Powinniśmy zatem stosować paracetamol jedynie przy silnej gorączce lub potrzebując ulgi przy silnym bólu. Jednak niektórzy rodzice podają go dzieciom przy rozdrażnieniach, podczas ząbkowania lub po szczepieniach.

Paracetamol zmniejsza produkcję przeciwciał w trakcie szczepienia, zatem nie można go podawać jako środka zapobiegającego bólowi przed szczepieniem dziecka.
NM

źródło – The New York Times/ 22.12.2011