O czym informuje nas obojętność
Zdjęcie autorstwa Keenan Constance z Pexels

Obojętność nie jest ani lepsza, ani gorsza od pozostałych emocji. W naszym życiu potrzebujemy ich  pełnej palety. Zarówno radość, jak i obojętność czy złość mają do odegrania ważną rolę. Bardzo często dzielimy emocje na dobre i złe. Pod wpływem mody panującej w świecie zachodnim akceptujemy tylko te pierwsze, te drugie postrzegając jako bezwartościowe.  O czym informuje nas obojętność?

Spis treści:

  1. Czym jest obojętność? Czy to objaw depresji?
  2. Obojętność na pewne osoby
  3. O czym informuje nas obojętność?
  4. Obojętność – największe zagrożenie dla miłości
  5. Odmienna hierarchia wartości

Czym jest obojętność? Czy to objaw depresji?

Obojętność to stan pustki, gdy ten się pojawia, nie odczuwamy ani pozytywnych emocji, ani negatywnych. Można powiedzieć, że jesteśmy z nich całkowicie wyprani. Zazwyczaj obojętność stanowi objaw depresji. Pokazuje, że wzięliśmy na swoje barki więcej, niż potrafiliśmy unieść. Pewne rzeczy nas przytłaczają. Doszło do wypalenia zawodowego, rodzicielskiego czy uczuciowego.

Obojętność na pewne osoby

Czasem jednak nasza obojętność dotyczy tylko niektórych osób i spraw. Np. jest nam całkowicie obojętne, co pomyślą nasi bliscy. Skupiamy się na dążeniu do własnych celów, nie zważamy na ich opinię i zadowolenie. Np. osoba, która pochodzi z rodziny dotkniętej alkoholizmem, nie przyjeżdża do domu na święta. Nie pojawia się też na weselu kuzynki. Nie spotyka się z ciotką, która przyjeżdża z zagranicy. Postępuje tak, bo relacje z tymi osobami są jej całkowicie obojętne, nie dba o nie. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi z nikim stworzyć bliskiej więzi. Może mieć wielu przyjaciół i szczerze interesować się ich losem.

O czym informuje nas obojętność?

W niektórych obojętność budzi polityka. To uczucie pokazuje, że to nie jest mój świat i obszar zainteresowań. Jest mi wszystko jedno, kto wygra następne wybory, ponieważ z nikim się nie utożsamiam, nikt nie reprezentuje moich interesów. Nie zamierzam się tym zajmować, śledzić sondaży, rozmawiać czy chodzić na wybory.

Obojętność – największe zagrożenie dla miłości

W przypadku związku obojętność stanowi przeciwieństwo miłości. Wbrew pozorom, nie jest nim wcale nienawiść. Zarówno miłość, jak i nienawiść to silne uczucia, które pokazują, że ktoś jest dla nas ważny. Dopiero obojętność wskazuje na śmierć miłości i koniec związku. Z czasem po prostu uczucie wygasa. Jest nam wszystko jedno, czy nasz partner wyjdzie z alkoholizmu, czy zapije się na śmierć. W pewnym momencie od niego odchodzimy. W tym przypadku obojętność jest dobra. Podobnie jak przy nieszczęśliwej miłości, która z czasem traci cały swój koloryt, który tak bardzo nas przyciągał.

Odmienna hierarchia wartości

Obojętność może też pokazywać, jak bardzo różnimy się od kogoś poglądami i podejściem do życia. Np. nasi znajomi przeżywają, czy szczepionka działa na płodność. Nam jest to całkowicie obojętne, ważne, byle chroniła przed COVID-19 i nie była rakotwórcza.  Wynika to z różnych priorytetów w życiu. Dla kogoś najważniejsze jest posiadanie dziecka. Dla nas zdrowie i rozwój zawodowy. Nie przywiązujemy zatem tak dużej wagi do własnej płodności.