Psychologia

Trudne emocje, jakie pojawią się po rozstaniu z facetem

Trudne emocje, jakie pojawią się po rozstaniu z facetem

Rozstanie z facetem nigdy nie należy do przyjemności. Prawie zawsze wiąże się z zawiedzionymi nadziejami i emocjonalnym wstrząsem tektonicznym. To całkowicie normalne, w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i czujemy. Przedstawiamy trudne emocje, jakie pojawiają się po rozstaniu z facetem.

Złość na eks

To normalne, że gdy rozstajesz się z eks, odczuwasz złość na myśl o nim. To tym bardziej usprawiedliwione, jeśli to on odpowiada za waszą rozłąkę, bo np. cię zdradził, upokarzał, stosował przemoc. Jako ofiara masz prawo do odczuwania złości. On zawiódł twoje zaufanie, nie sprostał roli partnera. Złość jest naturalną emocją, daj sobie do niej prawo i jeśli masz ochotę wyrzucić z siebie wszystkie negatywne uczucia, porozmawiaj o nich z przyjaciółką. Ona utwierdzi cię w przekonaniu, że rozstanie było najlepszym, co mogło cię spotkać, bo z tym facetem nie miałabyś wspólnego przyszłości.

Smutek po rozstaniu z facetem

Każde rozstanie, nawet gdy miłość obumierała od kilku miesięcy, powoduje smutek. To żal, że coś nam nie wyszło. Kiedyś było tak pięknie, a z jakiegoś powodu to nagle się posypało. To także smutek związany z zawiedzionymi nadziejami. Np. planowaliście razem zamieszkać,  mieliście lecieć na wczasy, ale to wszystko nigdy nie dojdzie do skutku, bo się rozstaliście.

Trudności z zasypianiem

Rozstanie z facetem stanowi spore obciążenie dla naszej psychiki i organizmu. Nic dziwnego, że gdy coś przeżywamy całą sobą, mamy problemy z zasypianiem. Silne emocje powodują bowiem wyrzut adrenaliny, hormonu, który zmusza nas do działania i nie pozwala zmrużyć oka. Warto w takich sytuacjach skupić się na czymś innym. Gdy sen nie nadchodzi, zaczynamy rozmyślać o swoim życiu i eks. Lepiej poczytać ciekawą książkę do momentu, aż poczujemy, że sen nadchodzi.

Tęsknota za byłym

Nieważne, że był idiotą i stosował przemoc, wiele kobiet tęskni za eks, zwłaszcza z czasów, gdy był dobry i zabiegał o ich względy. Warto jednak  zastosować pewne rozróżnienie. Początki były piękne i na zawsze pozostaną ci po nich przyjemne wspomnienia, ale nie ma opcji, abyście byli razem i nie ma co rozpamiętywać, bo przypomina to tylko sypianie soli na świeże rany.

Poczucie klęski

Każde rozstanie niesie ze sobą poczucie klęski. Czujemy się nie dość doskonałe, obwiniamy siebie o to, że nam nie wyszło. Dochodzimy nawet do wniosku, że nie nadajemy się do związku, bo facet od nas odszedł. Warto jednak spojrzeć na sytuację obiektywnie. Nawet jeśli jesteś wspaniałą kobietą, mężczyzna może cię nie docenić. Możecie też do siebie kompletnie nie pasować.

Strach przed  samotnością

Rozstanie sprawia, że czujemy się samotne. Dochodzimy do wniosku, że nie czeka nas już nic dobrego. A to poważny błąd, bo teraz cierpimy, ale jutro wstanie słońce, a wraz z nimi nadzieje i nowe szanse.

Lęk przed zranieniem

To normalne, zwłaszcza gdy eks nas wykorzystywał seksualnie i zdradzał z innymi kobietami, że krytycznie oceniamy mężczyzn. Boimy się wchodzić w bliską relację z jakimkolwiek facetem. Nie wiemy bowiem, czy nas nie zrani. Ten lęk przejdzie z czasem, poza tym nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę. Faceta można dokładnie przetestować, zanim pozwolimy się pocałować, czy pójdziemy  do  łóżka. Jak coś nam się nie spodoba, to zerwiemy kontakt.