ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna

Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna

Silne ataki astmy już w okresie przedszkolnym, wymagające niejednokrotnie hospitalizacji, które stają się coraz częstsze lub bardziej dotkliwe, często wiążą się z koniecznością rezygnacji z mleka i jego przetworów u dzieci w tym wieku.
Mleko bowiem nasila astmę, stymulując produkcję śluzu w płucach. Jednak poza nadmiarem śluzu może pogorszyć reakcje astmatyczne z powodu nierozpoznanej alergii na mleko.

Zarówno samo mleko, jak i sery mogą zaostrzyć problemy oddechowe i wywołać coś na kształt “zatykania płuc” i świstu w oskrzelach, gdy zgromadzonego w nich śluzu jest więcej niż jesteśmy w stanie się go pozbyć – a to wywołuje ataki astmy.

Nierozpoznana alergia na mleko

może być podstawową przyczyną reakcji astmatycznych u dzieci niestosujących diety bezmlecznej.
Podobnie u dorosłych – eliminacja produktów mlecznych z diety astmatyków nie tylko ogranicza produkcję śluzu, ale ma na celu głównie eliminację reakcji alergicznych w obrębie górnego układu oddechowego.

Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna

Król alergenów

Mleko jest jednym z trzech najczęstszych alergenów żywności współczesnej diety Europejczyków czy Amerykanów. W USA już 50 proc. wszystkich dzieci w wieku szkolnym może być uczulonych na mleko, choć wiele reakcji alergicznych nie jest zdiagnozowanych przez lekarzy.
Niektórzy badacze uważają, że liczba ta może być nawet wyższa – 60 proc. dzieci.

Gdy myślimy o najcięższych reakcjach w alergii na produkty z mleka, mamy na myśli wstrząs anafilaktyczny, zagrażający życiu i wymagający natychmiastowego zastrzyku z adrenaliny. Jednak trzeba mieć świadomość, że alergie mogą objawiać się w bardzo różny sposób i ulec zmianie na przestrzeni całego życia. Od reakcji astmatycznych w przedszkolu po trądzik w okresie gimnazjalnym, po czym przejść w objawy w jeszcze innych narządach, wprowadzając pacjentów w błąd i zaskakując lekarzy co do przyczyn takich reakcji organizmu.

Objawy wieku dojrzałego

Ponad 45 proc. dzieci w wieku niemowlęcym może być nadwrażliwa w jakimś stopniu na mleko krowie. W rezultacie, objawy alergii na mleko występujące już w dzieciństwie i objawiające się jako wyprysk (egzema), mogą pozostawać do okresu dorosłości. Wówczas przybierają formę np. zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, schorzeń autoimmunologicznych, częstych przeziębień i infekcji ucha, a nawet problemów behawioralnych.

Reakcje na antybiotyki w mleku

Choć na ogół białko mleka jest prawdopodobnie przyczyną astmy alergicznej to część dzieci i dorosłych nie tyle cierpi na uczulenia na mleko, co na antybiotyki, które nawet w śladowych ilościach przeszły do ​​mleka od krów mlecznych.
Antybiotyki te to najczęściej penicyliny, podawane są krowom w leczeniu infekcji czy zapalenia wymion, po czym krowy te nie powinny być dojone przez minimum 2 doby. Tych środków ostrożności jednak nie zawsze się przestrzega, dlatego penicylina bywa składnikiem mleka. O ile nie kupujemy mleka od zaprzyjaźnionego mleczarza, nie mamy wpływu na to, czy spożywamy mleko od krów leczonych antybiotykami, dlatego niektórzy naukowcy zachęcają do całkowitej rezygnacji z mleka w diecie.

Weganie górą?

Bez względu na to czy chodzi o nadprodukcję śluzu, antybiotyki czy alergię na białko mleka czy cukier mleczny (laktozę) – dowiedziono, że zdecydowanie pogarsza astmę. Wyeliminowanie całkowite produktów mlecznych na okres 4 miesięcy spowodowało znaczącą poprawę samopoczucia wśród 71 proc. astmatyków, a po utrzymaniu diety przez rok – u aż 92 proc. chorych!

W niektórych przypadkach lekarze zalecają bardziej restrykcyjną dietę – z wyeliminowaniem równocześnie mięsa.

U 25 proc. pacjentów dieta wegańska spowodowała długoterminową poprawę dróg oddechowych – nie zawierała żadnych produktów zwierzęcych – z mleka, jaj i mięsa. Nie musimy się obawiać przy tej diecie problemów z niedoborem wapnia, jeśli znamy jego zamienniki. Już w 1992 r. czyli 20 lat temu wykazano, że nie jest nam niezbędne mleko, a wapń trzeba przyswajać z warzyw liściastych, brokułów, tahini czy tofu.

Co w diecie wywołuje astmę?

Poza przetworami mlecznymi mogą to być jaja, czekolada, pszenica, kukurydza, owoce cytrusowe i ryby. Miłośnikom jogurtów przestrzega się przed gotowymi produktami, na ogół sporządzonymi z odtłuszczonego mleka w proszku – a w efekcie o znacznie większej zawartości laktozy niż jogurt z mleka pełnotłustego, zdrowszego dla astmatyków.
Nawet suszona kazeina (z mleka) może powodować atak bólu, świszczący oddech i biegunkę oraz wyprysk u dorosłych.

Pamiętajmy, że mleko może spowodować szereg objawów alergicznych – od biegunki po zmęczenie, pokrzywki i wysypki, choć niestety jest jednym z najczęściej konsumowanych produktów.
Sześcioro na dziesięcioro dzieci jest uczulonych na białko mleka. Nie wszystkie są astmatycy, wiele z nich ma nawracające infekcje ucha środkowego (dolegliwości niemal 40 proc. wszystkich dzieci w wieku 6 lat), alergiczny nieżyt nosa, ale mają również problemy z zachowaniem.

Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna
U niemowląt występują kolki i przewlekłe wysypki skórne, takie jak wyprysk, ale i reakcje alergiczne na dodatki do mleka – takie jak fruktozowy syrop kukurydziany. U młodzieży rozwija się przewlekłe zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok. Ale sama astma może utrzymywać się przez całe życie.

Mleko odpowiada też za wyzwalanie osobliwych alergicznych reakcji, które wywołują ból stawów i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zespół jelita drażliwego i biegunkę.
Leczenie chorego antybiotykami tylko pogarsza problemy trawienne, zmieniając delikatną równowagę bakterii w jelitach.

Kozie czy sojowe?

Może warto przekonać się do mleka koziego czy sojowego, ale należy pamiętać, że soja jest częstym alergenem u niemowląt, zwłaszcza jeśli została wprowadzona do diety zbyt wcześnie.
MM

Źródła – G. Null The Complete Encyclopedia of Natural Healing; dr J. Pizzorno – Bastyr University; Jedz zgodnie z grupą krwi dr Peter J. D’Adamo; Alternative medicines Bill Gottlieb; Do not drink milk Frank Oska; 8 weeks of optimal health Andrew Weil; The Complete Book of Alternative Nutrition Selene Y Craig