Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka z alergią pokarmową?

mleko modyfikowane

Alergia pokarmowa u niemowlaka jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą zmagają się dzieci w tym okresie. Uciążliwe objawy wymagają wprowadzenia pewnych modyfikacji do jadłospisu. Często zachodzi też konieczność wprowadzenia preparatu mlekozastępczego. Ważne jest, by był on odpowiednio dostosowany do potrzeb malucha. Odpowiednio, czyli jak?

Alergia u dziecka wynika zwykle z niedojrzałości układu pokarmowego. W efekcie organizm może nieprawidłowo reagować na określone białka występujące w pożywieniu. Biorąc pod uwagę statystyki, pierwsze objawy dolegliwości można zaobserwować w 2-3 miesiącu życia.

Najlepsze mleko matki, ale…

Jeśli u dziecka zostanie stwierdzona alergia pokarmowa, najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy podawanie naturalnego pokarmu nie jest możliwe. Wówczas zachodzi konieczność podawania mleka modyfikowanego lub preparatu mlekozastępczego – zawsze po konsultacji z pediatrą! Istotne znaczenie ma fakt, by preparat był specjalnie dobrany do potrzeb dziecka. Należy więc dokładnie sprawdzić jego skład, by alergia na mleko nie nasilała się. Ponadto trzeba uwzględnić to, czy dziecko znajduje się jedynie w grupie ryzyka, czy alergia pokarmowa u niemowlaka została zdiagnozowana.

  • Gdy dziecko należy do grupy zagrożonej alergią

Wprowadzenie odpowiednio dobranego mleka modyfikowanego może dotyczyć dzieci zdrowych, u których jednak istnieje duże prawdopodobieństwo reakcji alergicznej. Dotyczy to przypadków, kiedy rodzeństwo lub rodzice mają / mieli rozpoznaną dolegliwość, jaką jest alergia na białko mleka krowiego.

Jeżeli dziecko jest zagrożone alergią, wówczas wystarczy zmiana mleka modyfikowanego na hypoalergiczne (HA). Taki preparat charakteryzuje się zawartością białka mleka krowiego tylko w nieznacznym stopniu zhydrolizowanego.

  • Gdy u dziecka zdiagnozowano alergię na białko krowie

W przypadku, gdy u dziecka została stwierdzona alergia na białko mleka krowiego, podawanie mleka modyfikowanego hypoalergicznego nie jest wskazane. Koniecznością jest wprowadzenie tzw. preparatu mlekozastępczego dostępnego jedynie w aptekach. Zawiera on białka mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy. Dzięki temu, że wywołujące reakcje alergiczne białka podzielono na bardzo małe fragmenty, możliwe jest zredukowanie do minimum właściwości alergizujących.

  • Gdy u dziecka występuje ciężka postać alergii na białko mleka krowiego

W sytuacji, gdy niemowlę zmaga się z ciężką postacią alergii, podawanie preparatów o wysokim stopniu hydrolizy może być niewystarczające. Dlatego zaleca się włączenie do żywienia mieszanek aminokwasowych, tzw. elementarnych. Bardzo wysoki stopień zhydrolizowania sprawia, że w preparatach tego typu występują wolne aminokwasy, które nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.

  • Pamiętaj!

Decyzję o przejściu ma preparat mlekozastępczy lub mieszankę aminokwasową powinien podjąć pediatra. Także samo podawanie preparatów powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Artykuł powstał we współpracy z BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Komentarze (8)

andy

5 lat temu

Lekarka mojego synka nie bardzo wie, jak pomóc przy doborze mieszanki. Chyba będę musiała zmienić ją na inną specjalistkę.

Adrianna

5 lat temu

Dobrze, że istnieją różne mleka zastępcza, każda matka znajdzie dla swojego dziecka odpowiedni produkt.

atypowa

5 lat temu

Jestem alergiczką i boję się, że moja córcia też urodzi się z uczuleniem. Muszę być przygotowana na każdą ewentualność, w tym mleko zastępcze.

ninoczka

5 lat temu

Moja pani doktor pomogła mi dobrać odpowiednie mleko zastępcze, jest naprawdę doświadczonym lekarzem, któremu można zaufać.

Diana

5 lat temu

Muszę zgłębić temat, jestem właśnie w ciąży, a nigdy nie wiadomo, czy mojemu maluszkowi nie przypęta się jakaś alergia.

svala

5 lat temu

Stosuję mleko zastępcze, ale to, które mam, chyba nie do końca smakuje mojemu synkowi. Muszę rozejrzeć się za innym produktem.

Marvina

5 lat temu

Jak moja córka była mała i borykała się z alergią, mleko zastępcze przywoziłam z niemieckiej części Zgorzelca, dziś wybór jest naprawdę duży, wystarczy pójść do pierwszego lepszego hipermarketu.

Elida

5 lat temu

Moja córka karmi wnuczkę mlekiem zastępczym i na razie mała świetnie się rozwija. Współczesne mleka zastępcze są świetnie skomponowane.

Komentarze są wyłączone.