Łysienie androgenowe u mężczyzn
Omid Armin z Unsplash

Włosy nie bez powodu uchodzą za symbol młodości. Każdy pragnie mieć gęstą i lśniącą czuprynę bez śladu siwizny. Utrata włosów bywa bolesna i potrafi wpędzić niejedną osobę w potężne kompleksy. Zakola nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i odbierają nam pewność siebie. Panowie częściej skarżą się na przerzedzanie czupryny. Jak wygląda łysienie androgenowe u mężczyzn?

Spis treści:

  1. Łysienie androgenowe u mężczyzn spowodowane przez testosteron
  2. Kiedy pojawia się łysienie u mężczyzn?
  3. Łysienie androgenowe u mężczyzn – jak przebiega?
  4. Łysienie androgenowe i jego podstawy genetyczne
  5. Co na łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u mężczyzn spowodowane przez testosteron

Czy wiesz, że łysienie androgenowe u mężczyzn ściśle wiąże się z wysokim poziomem testosteronu w ich organizmie? Mogłoby się wydawać, że ten hormon płciowy produkowany przez nadnercza dodaje im pewności siebie i męskości. Niestety też zabiera włosy, a w ich miejscu pozostawia nieestetyczne zakola. Testosteron wchodzi w różne reakcje biochemiczne, które przebiegają z udziałem enzymów. Ich produktem są pochodne, to właśnie jedna z nich oddziałuje na mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów.

Kiedy pojawia się łysienie u mężczyzn?

Czy wiesz, że łysienie androgenowe u mężczyzn dotyka aż 80% populacji panów? Najczęściej pojawia się po 30. roku życia. Warto jednak wyraźnie podkreślić, iż jest to kwestia bardzo mocno zindywidualizowana. U niektórych mężczyzn wypadanie włosów obserwuje się już ok. 18. urodzin. U innych zaś nie występuje nawet po 60. roku życia. Wiele zależy od genów.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – jak przebiega?

Okazuje się, że łysienie androgenowe najpierw dotyka okolic czoła. To właśnie tam pojawiają się pierwsze zakola, które odbierają panom pewność siebie. Później włosy wypadają ze szczytu głowy, tworząc placki gołej skóry. Na koniec problem dotyka okolic potylicy.  Początkowo, gdy ubytek włosów jest stosunkowo niewielki, można wiele zdziałać poprzez dobór odpowiedniej fryzury i zaczesywanie pukli. Z czasem staje się to niemożliwe.

Łysienie androgenowe i jego podstawy genetyczne

Łysienie androgenowe występuje u 80% mężczyzn. 20% panów nie ma problemów z puklami, może pochwalić się gęstą czupryną. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny należy upatrywać w genach. Te znajdują się na chromosomie X, czyli heterochromosomie. Jest to chromosom płci. Dwa chromosomy X występują u kobiet, u mężczyzn zaś mamy do czynienia z jednym chromosomem X i jednym Y. Przy czym warto podkreślić, iż chromosom Y jest praktycznie pusty. Nie niesie ze sobą genów odpowiedzialnych za włosy i ich ewentualne wypadanie. W rezultacie kobiety rzadko cierpią na łysienie androgenowe. Wystarczy bowiem jeden dobry gen, by problem nigdy się nie ujawnił. Natomiast bardzo rzadko zdarza się, aby panie wadliwy gen odziedziczyły zarówno od ojca, jak i matki. W ich przypadku fakt, że ojciec w ogóle nie łysieje, oznacza, że je ten problem też ominie, nawet jeśli matka jest nosicielką genu na łysienie. U mężczyzn sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dziedziczą oni chromom X tylko od matki. Jeśli jest ona nosicielką genu na łysienie androgenowe, istnieje 50% szans, że jej syn go odziedziczy. Natomiast jeśli sama cierpi na tę przypadłość, ta z pewnością pojawi się u jej synów.  Córki kobiety cierpiącej na łysienie androgenowe, przy założeniu, że ojciec ma gęstą czuprynę, zawsze będą wolne od tej przypadłości.

Co na łysienie androgenowe?

Łysienie można spróbować powstrzymać, sięgając po odpowiednio dobrane zabiegi trychologiczne. Także codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy ma duże znaczenie. Warto starannie dobierać kosmetyki, sięgając po produkty profesjonalne i apteczne dedykowane naszemu problemowi. Łysienie to zjawisko odbierające pewność siebie i rzutujące na samoocenę. W związku z tym zabiegi trychologiczne, choć kosztują niemało, mogą zdziałać wiele dobrego dla naszego samopoczucia. Ponadto przeszczep włosów jest dziś zabiegiem stosunkowo łatwo dostępnym, na który można się umówić w każdym większym mieście. Z reguły przynosi on dobre rezultaty, musi jednak być przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Krótko mówiąc, przy łysieniu androgenowym swoje włosy warto powierzyć fachowcom oraz zasięgnąć porady endokrynologa.