ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Leczenie astmy – glikokortykosteroidy

Leczenie astmy - glikokortykosteroidy

Leki o działaniu przeciwzapalnym odgrywają niezwykle istotną rolę w leczeniu dychawicy. Tego typu środki są wykorzystywane przy zwalczaniu różnych chorób. U astmatyków obserwuje się stany zapalne w obrębie oskrzeli, które przyczyniają się do skurczu ściany oskrzeli. Podając leki przeciwzapalne, zapobiegamy niekorzystnym zmianom.

Odkrycie glikokortykosteroidów

Opracowanie glikokortykosteroidów okazało się krokiem milowym w leczeniu astmy. Choć zostały one wynalezione ponad 50 lat temu, wciąż są przepisywane osobom, które zmagają się z dychawicą. Pod względem chemicznym wspomniane substancje zalicza się do pochodnych hormonów steroidowych.

Leczenie astmy - glikokortykosteroidy

Udoskonalanie leków na astmę

Naukowcy nieustannie pracują nad udoskonaleniem farmaceutyków zawierających glikokortykosteroidy. W ciągu 50 lat na rynku pojawiło się wiele preparatów, które różnią się aktywnością i drogą podania. Pochodne hormonów steroidowych znalazły zastosowanie przy produkcji specyfików do inhalacji. Podawane astmatykom pomagają złagodzić przebieg choroby.

Lęk przed lekami steoidowymi

Glikokortykosteroidy wciąż budzą ogromne emocje. Kuracje z wykorzystaniem leków steroidowych zapisały się w świadomości społecznej jako szczególnie niebezpieczne i osłabiające działanie systemu odpornościowego. W rzeczywistości niekorzystne działanie wykazują wyłącznie glikokortykosteroidy podawane doustnie przez wiele miesięcy. Preparaty do inhalacji nie są groźne.

Glikokortykosteroidy – działanie

W przypadku glikokortykosteroidów mamy do czynienia z działaniem wielokierunkowym. Wspomniane medykamenty wykazują aktywność przeciwzapalną. Oznacza to, iż chronią oskrzela przed napływem komórek uwalniających substancje o działaniu zapalnym. Jednocześnie glikokortykosteroidy zwiększają działanie medykamentów rozszerzających oskrzela. Astmatycy, którzy korzystają z inhalatorów zawierających pochodne hormonów steroidowych, nie mają problemów z wykrztuszaniem.

Leki podawane drogą wziewną

Glikokortykosteroidy stosowane w leczeniu dychawicy mogą mieć postać tabletek, preparatów do inhalacji, specyfików podawanych dożylnie lub leków wstrzykiwanych domięśniowo. Aby medykament w formie wziewnej dotarł do oskrzeli, musimy doprowadzić do ich rozkurczenia. W tym celu podaje się beta-mimetyki o krótkim okresie działania.

Glikokortykosteroidy – skutki uboczne

Warto jednak pamiętać, iż glikokortykosteroidy podawane podczas inhalacji niosą ze sobą skutki uboczne. Wśród niepożądanych reakcji wymienia się: chrypkę, ból gardła i pleśniawki w obrębie jamy ustnej.

W związku z tym, iż glikokortykosteroidy znacząco poprawiają jakość życia astmatyków, lekarze często je przepisują. Dychawica jest chorobą przewlekłą, toteż środki zapobiegające ostrym atakom duszności są refundowane przez NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0