POZOSTAŁE ALERGIE Rodzaje alergii i Uczulenia

Lateks – nie dla alergika

alergia na lateks

Kto jest narażony bardziej? Do grupy ryzyka zalicza się wszystkie osoby mające bezpośredni, stały kontakt z wyrobami lateksowymi. Najbardziej oczywistą z nich są pracownicy medyczni i pacjenci lekarzy.

Można do nich zaliczyć także pracowników zakładów przetwarzających lateks, a w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost liczby uczulonych wśród grupy, jaką są ogrodnicy.

Podobnie jeśli do prac domowych, porządków z użyciem chemii stosujesz lateksowe rękawiczki. Jeśli jesteś atopikiem, to badania przeprowadzone w Polsce nie są dla Ciebie zbyt przychylne. Wskazują one na zwiększone niebezpieczeństwo tej alergii u osób z tą dolegliwością.

Komisja Europejska i Komitet ds. Produktów i Urządzeń Medycznych wyróżniły też pacjentów, którzy przebyli liczne zabiegi operacyjne i osoby cierpiące z powodu rozszczepu kręgosłupa, jako szczególnie narażone na ten typ alergii.

Co właściwie jest alergenem?

Alergia na lateksKonkretnie białka mleczka kauczukowego, z którego wyrabia się lateks i wszystkie produkty z jego użyciem, takie jak rękawiczki, stetoskopy, kaniule dożylne, fiolki, maski, bandaże elastyczne, cewniki czy strzykawki.

Podane przykłady wskazują, że w szczególności lekarze chirurdzy i stomatolodzy są narażeni na kontakt z tym alergenem. Jeśli rzeczywiście cierpisz na tę przypadłość, to pewnie zaobserwowałeś u siebie np. po założeniu czepka pływackiego obrzęki i bąble na skórze, niekoniecznie w miejscu zetknięcia z niepożądanym materiałem.

Również kichanie, katar i zapalenie spojówek mogą świadczyć o uczuleniu na białka zawarte w lateksie. Zwykle objawy ustępują do godziny, ale zdarza się, że utrzymują się dłużej.

Co istotne – alergeny lateksu mogą być przenoszone także drogą powietrzną, nie jest zatem niezbędny kontakt bezpośredni, a to może utrudnić odnalezienie przyczyn niezrozumiałych reakcji Twojego organizmu. Powietrze w salach operacyjnych i gabinetach zabiegowych jest często „skażone” takimi aeroalergenami.

Alergie krzyżowe – pokarmowe

Wart wiedzieć, że lateks wchodzi w reakcje krzyżowe z ananasem, figami, papają, pomidorami, gryką, orzechami ziemnymi, awokado, bananami, kiwi, melonem i ziemniakami.

Czy da się przeciwdziałać?

Jak każda alergia, tak i ta na lateks w miarę upływu czasu rozwija się coraz bardziej, zwłaszcza w świecie, w którym trudno znaleźć miejsce nieskażone tą substancją. Najlepszą metodą jest oczywiście możliwie najskuteczniejsze unikanie alergenu.

uczulenie na lateksJeśli jednak jesteś uczulony na lateks, albo nawet masz tylko takie podejrzenie, a musisz odbyć zabieg w szpitalu koniecznie poinformuj o swojej dolegliwości lecznicę. Pozwoli to przygotować salę, sprzęt i uczestniczących na nieco inne warunki wykonywania zabiegu, które uchronią Cię przed niebezpiecznymi skutkami.

Aby dowiedzieć się czy lateks to też Twój problem, musisz przejść testy skórne lub próbę immunologiczną, połączone rzecz jasna z wywiadem alergologa. Dowiedziono też, że niektóre pyłki, a tym bardziej warzywa i owoce, a wśród nich w szczególności kiwi, banany, melony i awokado bardzo często współistnieją z opisywaną alergią. Jeśli więc odkryjesz ją u siebie, pamiętaj które składniki powinny zniknąć z Twojej diety.