MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Lateks – nie dla alergika


alergia na lateks

W ostatnich kilkunastu latach znacząco wzrosła liczba osób uczulonych na lateks, co wynika z faktu, że jest on notorycznie używany w produktach, z których korzystamy na co dzień. Ale co tak naprawdę uczula w lateksie?

Kto jest narażony bardziej? Do grupy ryzyka zalicza się wszystkie osoby mające bezpośredni, stały kontakt z wyrobami lateksowymi. Najbardziej oczywistą z nich są pracownicy medyczni i pacjenci lekarzy.

Można do nich zaliczyć także pracowników zakładów przetwarzających lateks, a w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost liczby uczulonych wśród grupy, jaką są ogrodnicy.

Ads code goes here

Podobnie jeśli do prac domowych, porządków z użyciem chemii stosujesz lateksowe rękawiczki. Jeśli jesteś atopikiem, to badania przeprowadzone w Polsce nie są dla Ciebie zbyt przychylne. Wskazują one na zwiększone niebezpieczeństwo tej alergii u osób z tą dolegliwością.

Komisja Europejska i Komitet ds. Produktów i Urządzeń Medycznych wyróżniły też pacjentów, którzy przebyli liczne zabiegi operacyjne i osoby cierpiące z powodu rozszczepu kręgosłupa, jako szczególnie narażone na ten typ alergii.

Co właściwie jest alergenem?

Alergia na lateksKonkretnie białka mleczka kauczukowego, z którego wyrabia się lateks i wszystkie produkty z jego użyciem, takie jak rękawiczki, stetoskopy, kaniule dożylne, fiolki, maski, bandaże elastyczne, cewniki czy strzykawki.

Podane przykłady wskazują, że w szczególności lekarze chirurdzy i stomatolodzy są narażeni na kontakt z tym alergenem. Jeśli rzeczywiście cierpisz na tę przypadłość, to pewnie zaobserwowałeś u siebie np. po założeniu czepka pływackiego obrzęki i bąble na skórze, niekoniecznie w miejscu zetknięcia z niepożądanym materiałem.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij