Propolis

Zabiegi te mają na celu ochronę ula przed pleśniami, mikroorganizmami i bakteriami, a także innymi substancjami, zagrażającymi pszczelej rodzinie. Kit pszczeli jest różny w danym regionie i okolicy, a na skład ma wpływ tzw. baza pożytkowa.

Kit pszczeli

Propolis jako lek jest używany od wieków, znany znakomicie w medycynie ludowej jako środek uśmierzający ból i wspomagający gojenie ran. Kit pszczeli posiada najwięcej właściwości leczniczych, jeśli jest na bazie brzozy, sosny i topoli. Obecnie propolis nie jest substancją czystą, bardzo często zawiera zanieczyszczenia przemysłowe, a to ma bezpośredni wpływ na jakość właściwości leczniczych.

Substancję tę najczęściej można spotkać w lekach i kosmetykach. Uczulenie na kit pszczeli najczęściej występuje kontaktowo, a bardzo rzadko doustnie.

Objawy

Kit pszczeli najczęściej powoduje wypryski skórne, ma też wpływ na pogorszenie stanu u osób z atopowym zapaleniem skóry. Powoduje rozszerzenie istniejących ognisk, jak i wysiew nowych grudek wysiękowych.

Zapobieganie reakcji alergicznej

Osoby wykazujące nadwrażliwość na kit pszczeli powinny unikać kontaktu z nim. Ważne jest dokładne czytanie opisów leków oraz kosmetyków, które mogą zawierać propolis.
(KS)