Jakie objawy alergii może wywołać słonecznik?

Alergeny ziarna słonecznikowego są bardzo ciepło odporne. Nie ulegają rozkładowi nawet w 200 st. C. I to bez względu na to, z jakiej odmiany rośliny pochodzą i w jakim klimacie ona rosła.

Słoneczniki są bowiem hodowane w wielu rejonach świata. Te, które trafiają do naszych sklepów, pochodzą także z Chin czy Ameryki.

Problem hodowców słoneczników

Nie tylko rolnicy hodujący bydło, ale także wszyscy trzymający w domu ptaki (np. papugi) mają na co dzień do czynienia z ziarnem słonecznika.

Cząstki tych ziaren w powietrzu mieszają się i unoszą razem z kurzem, dlatego u właścicieli domowych ptaków testy  punktowe wypadają niejednokrotnie dodatnio. U piekarzy występuje czasem nadwrażliwość na ziarna.

Jakie objawy alergii może wywołać słonecznik?

W Polsce nie przeprowadzano badań nad reakcjami krzyżowymi ze słonecznikiem, natomiast w Stanach 41% mających alergię na owoce czy jarzyny miało alergię na białko ziaren słonecznika.

Reakcja na pyłki

Czasem uczula także pyłek słonecznika – szczególnie u osób mieszkających w pobliżu wielkich plantacji czy pracowników zakładów spożywczych, pracujących z ziarnem.

Objawy nie są wziewne (astma) – to raczej nieżyt nosa czy spojówek.
AZ