Ciąża i dziecko

Jak zachęcić dziecko do zdrowych posiłków? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!

Jak zachęcić dziecko do zdrowych posiłków

Fotografia dostarczona przez partnera

Twój maluch jest niejadkiem? Chcesz skłonić go do poznawania nowych smaków? Odpowiedzialny rodzic powinien zrobić wszystko, aby zbudować u dziecka zdrowe nawyki, które zostaną z nim na całe życie. Rozszerzanie diety niemowlaka, a następnie przygotowywanie posiłków dla nieco starszych dzieci to bardzo ważne etapy, które kształtują przyszłe wybory żywieniowe dziecka.  Oczywiście bardzo często zdarza się tak, że dzieci są po prostu wybredne, jednak istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc przekonać malucha do jedzenia zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Jak to zrobić? Sprawdź!

Bądź wzorem dla swojego dziecka

Przede wszystkim pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli spożywasz wysoko przetworzone, niezdrowe artykuły, nie możesz wymagać od dziecka, żeby spożywało wyłącznie warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Powinieneś dawać przykład i uczyć malucha, jakie produkty sprawią, że będzie czuł się świetnie po posiłku.

Wspólne zakupy i wybieranie zdrowych produktów

Jeśli Twoje dziecko nie lubi próbować nowych smaków i ciężko jest go namówić do jedzenia pełnowartościowych posiłków, możesz zaangażować go w cały proces przygotowywania ich. Pozwól mu decydować w pewnych kwestiach, jedynie podsuwając swoje sugestie i przedstawiając wady i zalety poszczególnych produktów. Wspólne zakupy mogą być świetnym pomysłem. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio się nich przygotować i wyjaśnić maluchowi, gdzie idziecie i jakie macie zadanie do wykonania.

Wspólne gotowanie w atmosferze dobrej zabawy

Twoje dziecko może mieć większą ochotę na posiłek, jeśli przygotujecie go wspólnie.  Zabawa w kuchni zaangażuje malucha do pracy i będzie świetną szansą na oswojenie się z poszczególnymi produktami. Danie przygotowane z małym pomocnikiem z pewnością będzie smakowało całej rodzinie, a dziecko poczuje się ważne i docenione.

Różnorodne posiłki i możliwość wyboru

Jeśli chcesz zbudować u dziecka zdrowe nawyki, nie zmuszaj go do jedzenia konkretnych produktów. Pokaż mu możliwości i pozwól próbować, oczywiście ograniczając się do zdrowych i wartościowych produktów. Dziecko samo zdecyduje, które dania przypadną mu do gustu. Kwestia żywienia wydaje się nieco prostsza w przypadku małych dzieci, które dopiero poznają nowe smaki, choć to również może stać się sporym wyzwaniem dla rodziców. Dowiedz się, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka z HELPA. Ten etap może stać się fascynującą przygodą dla maluszka, którą będzie dzielił ze swoimi rodzicami.

Żywienie dziecka to bardzo ważna kwestia, ponieważ jedzenie jest źródłem energii i cennych witamin oraz minerałów. Komponując zdrowe i wartościowe posiłki, możesz być pewien, że  zapewnisz dziecku to, co najlepsze!