Jak zaakceptować porażkę
Anthony Tran z Unsplash

Porażka zazwyczaj kojarzy nam się z katastrofą, pogrzebaniem planów i beznadzieją. Tymczasem warto zmienić podejście do niej. Często zapominamy o tym, że sami nadajemy znaczenie oraz wydźwięk różnym wydarzeniom z naszego życia. Jak zaakceptować porażkę i wykorzystać ją twórczo?

Spis treści:

  1. Potrzeba kontroli kontra elastyczne podejście do życia
  2. Dlaczego akceptacja porażki jest tak ważna?
  3. Wnioski z porażki – jak je wyciągnąć mądrze?
  4. Elastyczne myślenie a pogodzenie się z porażką
  5. Interpretacja zdarzenia – porażka czy lekcja na przyszłość?
  6. Jak zaakceptować porażkę?
  7. Człowiek sukcesu nie istnieje, wszyscy ponosimy porażki

Potrzeba kontroli kontra elastyczne podejście do życia

Potrzeba kontroli jest wpisana w ludzką egzystencję. Lubimy ją mieć, ponieważ wówczas czujemy się bezpiecznie. Niestety, życie zaskakuje nas nieprzewidywalnymi wydarzeniami. Nikt nie spodziewał się pandemii COVID-19. Jedynie naukowcy przy WHO zaliczyli ten rodzaj wirusa do potencjalnie niebezpiecznych i mogących wywołać w przyszłości epidemię. Musimy pogodzić się z tym, że nie wszystko zależy od nas i wykształcić w sobie elastyczne podejście do życia. Czasem trzeba zaakceptować bezsilność i poszukać swojej szansy w nowym rozwiązaniu.

Dlaczego akceptacja porażki jest tak ważna?

Akceptacja porażki jest bardzo ważna. Gdy coś idzie nie tak, a czasem mimo najlepszych planów coś nie wychodzi tak, jak byśmy sobie tego życzyli, zazwyczaj pojawia się spadek samooceny. W takiej sytuacji myślimy o sobie jak o beznadziejnej jednostce, której nigdy nic nie wychodzi. Czujemy się przygnieceni przez porażkę. Zalewają nas trudne emocje, w tym frustracja. To może nas zniechęcać do podejmowania kolejnych prób i dalszych działań. Nierzadko porażka i problem z jej akceptacją sprawia, że rezygnujemy z jakichś marzeń i planów. Np. chciałam iść na medycynę, ale mam niskie wyniki z matur próbnych, więc się nie dostanę. Zamiast załamywać ręce, lepiej zastanowić się, gdzie popełniliśmy błąd i nad nim popracować. Może za mało się uczymy? A może nas nauczyciel przekazuje nam wiedzę encyklopedyczną typu łacińskie nazwy kości, których nikt nie wymaga na maturze? Może w takiej sytuacji warto samodzielnie rozwiązywać arkusze maturalne?

Wnioski z porażki – jak je wyciągnąć mądrze?

Czego uczy nas porażka? Niewątpliwie, choć jest trudna, niesie ze sobą ważną życiową lekcję. Czasem pokazuje, że do pewnych rzeczy się nie nadajemy, np. nie posiadamy zdolności manualnych, ale mamy duże wyczucie estetyki, przez co możemy pracować w visual brandingu, analizie kolorystycznej czy jako personal shopperka. Czasem porażka pokazuje, że nie na wszystko mamy wpływ i uczy nas pokory. Wiele z nas miało wiele planów, jednak wybuch wojny na Ukrainie zmusił nas do ich reorganizacji.

Elastyczne myślenie a pogodzenie się z porażką

Jeśli zastanawiasz się, jak zaakceptować porażkę, to mamy dla ciebie dwie cenne wskazówki. Kluczową rolę odgrywają tutaj elastyczność i umiejętność dostrzegania szansy. Być może jakiś czas temu rozstałyśmy się z facetem, który kiedyś odgrywał w naszym życiu istotną rolę, ale bardzo nas skrzywdził. Początkowo mogły nas przytłaczać trudne emocje, ale z czasem dostrzegamy zalety tej sytuacji. Wreszcie nikt nie narzuca nam swojego zdania, nie musimy uwzględniać jego opinii, planując weekend czy wakacje. Odzyskujemy wolność i spokój. Paradoksalnie rozstanie z toksycznym partnerem może nam uświadomić, że związki nas ograniczają i wnoszą do naszego życia negatywne emocje, ponieważ zbyt łatwo ulegamy emocjom i miłosnemu hajowi. To ważna przestroga, ponieważ łatwo możemy stać się ofiarą cudzych nadużyć, jeśli z pomocą psychologa nie przepracujemy pewnych traum z dzieciństwa i nie zmienimy wadliwego oprogramowania na właściwe.

Interpretacja zdarzenia – porażka czy lekcja na przyszłość?

Jak zaakceptować porażkę? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że to samo wydarzenie można różnie interpretować. Fakt, iż wrócił do nas niezadowolony klient, z pewnością nie był miły, ale dzięki temu wiemy np., że sprzedawane przez nas rowery mają poważne wady i może warto zwrócić na nie uwagę producentowi, wymieniając wadliwą partię na pozbawioną usterek?

Jak zaakceptować porażkę?

Ponadto warto sobie uzmysłowić, że może pracować w pocie czoła, starać się, rozwijać, ale i tak coś może pójść nie tak. Np. firma będzie się rozwijała dzięki naszemu zaangażowaniu, ale nagle szef zamknie działalność, ponieważ przytłoczą go podatki ustalone przez rząd. To nie jest nasza wina i nie należy traktować samych siebie jak przegranych.

Człowiek sukcesu nie istnieje, wszyscy ponosimy porażki

Ponadto porażka to normalna sprawa, doświadczają jej różni ludzie na całym świecie. Nikt nie osiąga wyłącznie sukcesów. Każdy czasem się myli lub ma trudności związane z okolicznościami, które pozostają poza jego kontrolą. Perfekcjonizm to ciągła pogoń za byciem doskonałym. Osoba, która zmaga się z tą przypadłością, nie potrafi zaakceptować porażki. Non stop bierze udział w wyścigu o tytuł perfekcjonisty w danej dziedzinie. To rodzi frustrację i wypalenie zawodowe, stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego.