Jak pandemia wpłynęła na edukację
Zdjęcie autorstwa Julia M Cameron z Pexels

Pandemia zmieniła nasze życie nie do poznania. Niemal nic nie wygląda już tak, jak przed je wybuchem. Odcisnęła także piętno na sposobie nauczania. Jak pandemia wpłynęła na edukację?

Pandemia pokazała, że edukacja wymaga elastyczności

Nasz system edukacji od lat był skostniały. Lekcje zawsze wyglądały tak samo. Nauczyciel przychodził i opowiadał o jakimś zagadnieniu, resztę uczniowie mieli doczytać z książki w ramach zadania domowego. Niewiele było tutaj miejsca na kreatywność, wcielanie wiedzy w praktykę etc. Pandemia pokazała, że edukacja wymaga elastyczności. Część rzeczy uczeń musi wykonać sam, ale często forma przekazania wiedzy już dużo bardziej przystępna niż na tradycyjnych lekcjach. Młodzi ludzie korzystają bowiem z dobrodziejstw internetu, gdzie można znaleźć ciekawe filmy edukacyjne chociażby z zakresu biologii czy geografii. Takich rzeczy nigdy nie zobaczyliby na lekcjach w szkole.

Samodyscyplina w nauczaniu zdalnym

Pandemia pokazała też, jak kluczową rolę odgrywa samodyscyplina w nauce. Jeśli ktoś sam nie popracuje nad danym zagadnieniem, to nic nie będzie wiedział na jego temat. W przyszłości może mieć problemy na maturze czy egzaminie ósmoklasisty, gdy trafi mu się dany wycinek wiedzy. Osoby, które się uczą, znają pojęcie samodyscypliny, poradzą sobie nie tylko podczas testów, ale też w dorosłym życiu. Dziś praca zawodowa coraz częściej przybiera postać zdalną. Od nas zależy, jak bardzo się do niej przyłożymy. Jednak lekceważąc swoje zobowiązania zawodowe, narażamy się na zwolenienie dyscyplinarne.

Edukacja w pandemii przygotowuje nas do pracy zdalnej

Uczniowie, którzy przeszli na nauczanie zdalne, mogą oswoić programy do łączenia się z nauczycielem. Ta wiedza im się przyda, ponieważ coraz więcej wskazuje na to, że praca zdalna będzie stanowiła mocny trend w rozwoju gospodarczym. Firmy dzięki niej mogą sporo zaoszczędzić, nie muszą wynajmować wielkich biur na 50 osób, skoro każdy może pracować z domu i w razie potrzeby łączyć się z kolegami online. Ponadto coraz większą rolę odgrywają zawody kreatywne – specjalisty ds. marketingu internetowego, informatyka, copywritera, grafika komputerowego etc. W ich przypadku specyfika pracy zdalnej jest czymś całkowicie naturalnym.

Edukacja w dobie pandemii to trudny czas dla ekstrawertyków

Uczniowie, którzy są ekstrawertykami, ciężko przechodzą przez edukację zdalną. Brakuje im kontaktu z rówieśnikami. Potrzebują go do prawidłowego rozwoju i poczucia zadowolenia z życia. Jednocześnie edukacja zdalna przypadła do gustu introwertyków, którzy w szkole często czuli się gorsi i wyobcowani.  Jak widać, zmiany, jakie się dokonały, pozwalają nam też lepiej poznać siebie i swoje mocne strony.  Dowiadujemy się, co jest dla nas ważne, a co nam wcześniej przeszkadzało w normalnym funkcjonowaniu.

Jak pandemia wpłynęła na edukację? Odkrycie drogi rozwoju

Młodzi ludzie dzięki edukacji zdalnej mogą odkryć ścieżkę swojego rozwoju. Widzą bowiem, które przedmioty rozbudzają w nich naturalną ciekawość i żądzę wiedzy, a które łatwo ich zniechęcają. Może to ułatwić podjęcie decyzji o kierunku studiów oraz przedmiotach zdawanych na maturze.