Stomatologia holistyczna
Zdjęcie autorstwa Cedric Fauntleroy z Pexels

Zdrowe zęby stanowią nie tylko gwarancję pięknego uśmiechu, który przydaje się do celów wizerunkowych. To także inwestycja w zdrowie całego organizmu. Stomatologia holistyczna pokazuje, jak poszczególne elementy tworzą cykl naczyń połączonych. O czym należy pamiętać?

Infekcja zębów może wywołać stan zapalny całego organizmu

Bardzo często ignorujemy  infekcje zębów tak długo, aż odczuwamy potężny ból. Wówczas jest już często za późno na wdrożenie leczenia mało inwazyjnego, czasem wręcz konieczne staje się usunięcie chorego zęba lub leczenie kanałowe.  Jeśli nie reagujemy na pierwsze niepokojące sygnały, musimy liczyć się z tym, iż infekcja zębów wywoła stan zapalny całego organizmu. Niektórzy dziwią się, że tak często boli ich gardło. Tymczasem to zasługa patogenów, które doskonale namnażają się na zębach, a wraz z naszą śliną przenoszą się na migdałki.

Nasze zęby nie oczyszczają się samoistnie

Nasze zęby nie posiadają własnego systemu oczyszczającego, przez co gromadzi się na nich płytka nazębna. Ta składa się z resztek pokarmowych oraz martwych i żywych bakterii. Niektóre z nich są neutralne dla naszego organizmu, ale wśród nich można znaleźć też patogeny. Te ostatnie mogą wyrządzić nam wiele złego. Dlatego tak ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej.

Choroby dziąseł i przyzębia zwiększają ryzyko zawału i chorób nerek

To może wydawać się dość zaskakujące. Zazwyczaj myślimy, że jedyną rzeczą, do której może nas prowadzić infekcja dziąseł i przyzębia, jest konieczność wyrwania zęba. Niestety, nasz organizm stanowi system naczyń połączonych. Przewlekły stan zapalny może obciążać nerki i wpływać negatywnie na serce, doprowadzając do jego zawału.

Stomatologia holistyczna. RZS a infekcje dziąseł

Osoby, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, rzadko wiążą swoją chorobę z infekcją dziąseł. Wiemy, że mamy tutaj do czynienia ze schorzeniem autoimmunologicznym, a za to stosunkowo słabo poznanym. Obserwuje się tutaj atakowanie własnych komórek przez system odpornościowy. Tymczasem badania wykazały związek między reumatoidalnym zapaleniem stawów a infekcjami bakteryjnymi dziąseł.

Braki w uzębieniu sprzyjają powstawaniu zmarszczek

Niestety, gdy nie dbamy o swoje zęby w sposób należyty, te zaczynają się psuć i wypadać. W rezultacie nasza skóra twarzy traci podporę w postaci kości, do których zaliczamy zęby. To grozi szybszym powstawaniem zmarszczek w obrębie policzków i brody. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym wyglądem, postaw nie tylko na prawidłową higienę jamy ustnej, ale też regularne wizyty kontrole u stomatologa.

Stomatologia holistyczna. Wpływ diety na zęby

Nadmiar cukru w diecie sprzyja próchnicy, bakterie doskonale namnażają się na glukozie i fruktozie. Nie każdy jednak wie, że od równowagi wapniowo-fosforowej zależy wytrzymałość mechaniczna naszych zębów. Gdy w organizmie brakuje wapnia lub fosforu, ponieważ przeszłyśmy na zbyt restrykcyjną dietę, organizm zaczyna wyciągać te pierwiastki z naszych kości, w tym zębów. W rezultacie ulegają one znacznemu osłabieniu. Wapń znajdziemy w nabiale. Powinniśmy także dostarczać odpowiednie ilości witaminy A i D, ponieważ od ich stężenia zależy poziom fosforu w organizmie. Witaminę A znajdziemy w marchewce, natomiast D w tranie.