astma
A man with his head resting in his hand is wearing a face mask

Wakacje to czas licznych wyjazdów. Korzystają z nich zarówno osoby zdrowe jak i chore, także astmatycy.

Astma to trudna choroba układu oddechowego. Bywa bardzo zmienna i wpływa na całe życie chorego. Jej ataki mogą być silne i bardzo uciążliwe. Dzięki środkom farmakologicznym możemy jednak kontrolować tę chorobę i żyć swobodniej.

Wakacyjny czas

Podróż wiąże się ze zmianami otoczenia i klimatu. W okresie wakacji pacjenci bardzo często zapominają o chorobie. Skupiając się na innych doznaniach, nowych miejscach czujemy się znacznie lepiej i nie myślimy o uporczywej astmie. Mając świadomość swojej choroby zaprzyjaźniamy się z nią i o wiele lepiej radzą sobie z jej objawami. Wtedy pozostaje relaks i radość z wakacyjnego pobytu.

Przygotowanie do podróży

Zanim astmatyk uda się na wymarzone wakacje musi pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym. Informacje na temat miejsca naszego pobytu mogą okazać się bardzo cenne, gdyż możemy potrzebować odpowiednich leków bądź środków ostrożności w nowym miejscu. Monitorowanie stanu zdrowia jest czynnością niezbędną w przypadku astmy. Lekarz dobierze nam odpowiednie leki oraz podpowie, gdzie w razie potrzeby skorzystamy z pomocy medycznej. Taka wiedza pomoże nam w ewentualnych sytuacjach wyjątkowych, zagrażających naszemu zdrowiu.

Zmiana środowiska a atak astmy

Jadąc na wakacje zmieniamy chwilowo miejsce pobytu a wraz z nim klimat i całe otoczenie. W związku z tym zmieniają się także alergeny. Najgroźniejsze dla astmatyków są pyłki roślin unoszące się w powietrzu. Wybierając miejsce podróży musi zwrócić uwagę na stężenie alergenów. Informacje o nich znajdziemy w kalendarzu pyleń i specjalnych komunikatach. Inne warunki miejscowe mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg naszej choroby. Już niewielka ilość alergenów może wywołać poważny atak astmy.

Najlepsze miejsca dla astmatyków

morze

Chorzy powinni wybierać miejsca nad wodą, gdzie alergenów jest zdecydowanie mniej. Woda wyłapuje alergeny unoszące się w powietrzu, dlatego jest polecana astmatykom. Spływy kajakowe, rejsy statkiem czy po prostu pływanie to dobre propozycje wakacyjnych sportów dla chorych na astmę. Morskie fale rozbijające się o brzeg działają jak naturalna inhalacja, skutecznie udrażniając drogi oddechowe. Wybrać możemy się także na Mazury. Górski klimat równie korzystnie wpływa na zdrowie. Warto jednak wybierać sprawdzone miejsca, aby uniknąć niepotrzebnych ataków. Lasy iglaste są wręcz zalecane osobom chorym na astmę. Takie powietrze na pewno ułatwi nam oddychanie. Planując podróż wybierajmy klimat ciepły i suchy a nawet kraje egzotyczne.

Jadąc na wakacje pamiętajmy o zabraniu ze sobą karty choroby, ubezpieczenia zdrowotnego oraz funduszy na ewentualne leczenie, które za granicami naszego kraju jest bardzo kosztowne. Astma to nie powód aby rezygnować z letniego urlopu. Odpowiednie przygotowanie zapewni nam spokojny czas pełen odpoczynku, bez zmartwień na temat choroby i jej ataków.