Jak dostrzec własne sukcesy
Christina @ wocintechchat.com z Unsplash

Często umniejszamy własne sukcesy i dokonania. Robimy tak dlatego, że osiągnięcia innych ludzi wydają nam się dużo bardziej spektakularne. Na dodatek wiele z nas cierpi na niskie poczucie własnej wartości. Jak odzyskać zdrową równowagę? W naszym artykule podpowiadamy, jak dostrzec własne sukcesy i zbudować stabilne poczucie własnej wartości.

Spis treści:

  1. Zakładanie masek i udawanie człowieka sukcesu
  2. Problemy w pracy – wszyscy je mamy
  3. Jak dostrzec własne sukcesy? Zwróć uwagę na trudne okoliczności
  4. Czym dla ciebie jest sukces?
  5. Jak zbudować stabilne poczucie własnej wartości?

Zakładanie masek i udawanie człowieka sukcesu

Trawa u sąsiada wydaje się często bardziej zielona niż u nas. Wiele osób boryka się z tym problemem. Warto jednak zauważyć, że każdy z nas przeżywa wzloty i upadki. Często odnosimy wrażenie, że życie innych składa się z samych szczęśliwych chwil. Omijają ich problemy, które u nas kumulują się, wpędzając nas na skraj depresji. Prawda jest jednak taka, że dystans emocjonalny, jaki panuje w społeczeństwie, utrudnia szczerą rozmowę. Każdy z nas chce promować siebie jako człowiek sukcesu. Często udajemy uśmiech i zadowolenie z życia, chociaż sytuacja wcale nie prezentuje się zbyt optymistycznie.

Problemy w pracy – wszyscy je mamy

Każdy człowiek ma problemy, chociaż nie zawsze o nich rozmawia. Może nam się wydawać, że tylko my ugrzęzłyśmy w kiepskiej pracy, w której nikt nie liczy się z naszym zdaniem. Każdy natomiast próbuje nas wykorzystać, abyśmy wykonały za niego jego zadania. W rzeczywistości jednak każdy ma jakieś problemy w pracy. Ty masz narcystyczną koleżankę, która uprawia wobec ciebie zawoalowaną przemoc psychiczną. Natomiast twoja przyjaciółka każdego dnia wysłuchuje dowcipów z seksualnym podtekstem. Natomiast twoja siostra codziennie idzie do pracy, w której naraża swoje zdrowie, ponieważ jej przełożeni nie przestrzegają obostrzeń towarzyszących trwającej pandemii. Krótko mówiąc, jeśli pozwolisz sobie na szczerą rozmowę z przyjaciółmi i przestaniesz udawać, że wszystko u ciebie w porządku, to odkryjesz, że każdy zmaga się z jakimiś przeciwnościami losu. Ta świadomość często dodaje nam sił i motywuje do walki.

Jak dostrzec własne sukcesy? Zwróć uwagę na trudne okoliczności

Jak dostrzec własne sukcesy i zbudować stabilne poczucie własnej wartości? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że sukcesem może być nawet zrealizowanie części planu. Często zdarza się, iż zarzucamy sobie nieudolność i jesteśmy złe na siebie same. Tymczasem w danych okolicznościach sukces, jaki odniosłyśmy, może stanowić maksimum możliwości. Pamiętaj, że na twoje dokonania wpływają również czynniki zewnętrzne. Nie żyjesz w próżni, dlatego musisz liczyć się z tym, że ktoś podłoży ci nogę. Także zmieniające się obostrzenia mogą utrudniać realizację niektórych celów.

Czym dla ciebie jest sukces?

Często porównujemy się z innymi, co nie wychodzi nam na dobre. Jak dostrzec własne sukcesy? Przede wszystkim należy zauważyć, że każdy z nas ma inną pozycję startową. Dla ciebie sukcesem może być, że jesteś w stanie sama wynająć mieszkanie i się utrzymać. Dla kogoś innego sukces oznacza zakup własnego mieszkania. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas wychodzi z innego punktu wyjścia. Koleżanka, która jeździ na drogie wczasy, być może odziedziczyła mieszkanie po babci, mieszka w małym miasteczku, dlatego też płaci niewielki czynsz. Druga ma pieniądze na nowy samochód, bo mieszka z rodzicami i nie musi ponosić kosztów swojego utrzymania. Ty nic od nikogo nie dostałaś. Nie masz też bogatego partnera, ale głowę pełną pomysłów, zapał do pracy, wiedzę oraz doświadczenie. Krótko mówiąc, nawet jeśli z pozoru osiągniesz mniejszy sukces, to ten  może okazać się znacznie większy. Ktoś, kto pochodzi z rodziny dotkniętej alkoholizmem, w której matka nie pracowała, nie kupi od razu wielkiego domu. Musi sam zapracować na wynajem mieszkania. Natomiast to żadne życiowe dokonanie, że nasz kolega otrzymał mieszkanie od rodziców i chwali się nim na prawo i lewo. Czy doszedł do niego własną pracą? Nie, po prostu mu się poszczęściło.

Jak zbudować stabilne poczucie własnej wartości?

Jak dostrzec własne sukcesy? Przede wszystkim zacznij mówić: zrobiłam to, dokonałam tego, udało mi się zrealizować. Często natomiast wypowiadamy słowa, które przeczą naszej sprawczości. Poszczęściło mi się, więc dobrze wykonałam swoje zadanie. To nieprawda, że ci się poszczęściło. Po prostu dobrze wykonałaś swoje zadanie. Jeśli zmienisz nastawienie i wypowiadane słowa, z czasem uda ci się zbudować stabilne poczucie własnej wartości.