Jak alergia uprzykrza życie najmłodszym - po spotkaniu EAACI

Alergia pokarmowa to stres dla dzieci

Na konferencji podjęto temat alergia u dzieci – na ile uprzykrza życie najmłodszym. Dostrzeżono, że alergie pokarmowe i ciężar, jakim jest zagrożenie życia bardzo ogranicza ich tryb życia, w innych warunkach aktywny i towarzyski. Jedno na pięć uczulonych dzieci w ogóle nie bierze udziału w imprezach lub piknikach organizowanych przez ich rówieśników. Powoduje to u nich narastające uczucie samotności i niepokoju.

23% dzieci nie jest już ciekawa spróbowania nowej żywności, by zróżnicować swoją dietę, chociaż większość z nich uważa ją za monotonną. Ponadto co dziesiąte dziecko rezygnuje całkiem z aktywności fizycznej w obawie przed wstrząsem anafilaktycznym, wywołanym ćwiczeniami.

dreamstime_2959359Prof. Maria Antonella Muraro (która przeprowadziła badanie na 107 dzieciach i ich matkach) zwraca uwagę, że bycie alergikiem to wielka udręka, a ciągły stan alarmowy, który je otacza nie służy ich rozwojowi i dobremu samopoczuciu. Tłumaczy, że *zieci z alergią pokarmową bardziej boją się jedzenia niż dzieci z cukrzycą.
Kolejną sprawą obniżającą jakość życia młodych alergików jest konieczność noszenia przy sobie urządzeń ratujących życie w razie wstrząsu anafilaktycznego.

Zalecenia i szacunki

W związku z tymi niepokojącymi spostrzeżeniami EAACI wydał zalecania, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się alergii u dzieci. Zachęca się w nich matki i członków rodziny mieszkających z dzieckiem do zaprzestania palenia. Poleca się także jedzenie owoców i warzyw przez dzieci, zwiększenie liczby dostarczanych im przeciwutleniaczy i witaminy D .