alergia na gruszki

Chcesz dokończyć ważny projekt? Zjedz gruszkę!

Na co dzień wykonujesz stresującą pracę? Powinieneś wzbogacić swoje menu o gruszki. Te smaczne owoce stanowią bogate źródło boru, składnika mineralnego, który stymuluje nasz mózg do efektywnej pracy i  poprawia  kreatywność.   Bor stanowi również odpowiedź na problemy z koncentracją, czasem nie potrafimy skupić swojej uwagi, ponieważ w naszym organizmie brakuje tego składnika.

 

Lekkostrawna przekąska zapobiegająca zaparciom

Ze względu na problemy z wrażliwym żołądkiem starasz się unikać potraw ciężkostrawnych? Możesz bez obaw jeść gruszki, dokładnie przeżuwając każdy kęs.  Jeśli twoim problemem są zaparcia, z pewnością docenisz działanie tych apetycznych owoców. Dojrzałe, miękkie gruszki stymulują trawienie i tym samym ułatwiają wypróżnianie.  Nie należy jednak przesadzać, ponieważ nadmiar gruszek w diecie może doprowadzić do rozwolnienia.

alergia na gruszki

Czy gruszki mogą uczulać?

Choć gruszki wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, alergicy powinni na nie uważać. Wprawdzie te smakowite owoce nie są zaliczane do najczęściej spotykanych alergenów pokarmowych, ale mogą uczulać.  Dlaczego organizm czasem reaguje na gruszki alergią? Udowodniono, iż w większości przypadków mamy do czynienia z reakcją krzyżową między pyłkami drzew a białkami pokarmowymi.  Innymi słowy, jeśli zmagasz się z uczuleniem na pyłki, niewykluczone, iż po spożyciu gruszek pojawią się u ciebie objawy nadwrażliwości. Wbrew pozorom uczulenie na gruszki nie manifestuje się zespołem alergii jamy ustnej.  Wśród początkowych objawów alergii wymienia się nieżyt nosa, w miarę upływu czasu może pojawić się też pokrzywka kontaktowa. Jak sama nazwa wskazuje zmiany skórne pojawiają się w obrębie miejsc, które miały styczność z alergenem, w tym przypadku gruszką. Pokrzywka na ogół pojawia się na palcach i wargach.

Jeśli nie stwierdzono u ciebie alergii na gruszki, możesz bez obaw rozkoszować się ich smakiem, mając świadomość, iż wpływają one korzystnie na funkcjonowanie organizmu.

 

Irmina