Alergie to powszechne zjawisko, wokół którego krąży wiele mitów. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości rodziców i obalić niektóre z mitów dotyczących alergii dziecięcych.
Alergie dziecięce
Uczulenia, które obserwujemy u dzieci, mogą mieć różną formę. Niektóre są wziewne, inne pokarmowe czy skórne. Wszystko zależy od wielu czynników i organizmu dziecka. Alergie bywają uciążliwe. Często możemy jedynie złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi funkcjonować. Jednak nie wszystkie informacje dotyczące uczuleń są prawdziwe. Wiele z nich może wprowadzać nas w błąd, dlatego dziś odkrywamy karty na temat alergii u dzieci.
Reakcje alergiczne
Pierwszym z mitów jest występowanie reakcji alergicznych natychmiast po spożyciu alergizującego produktu. Stwierdzenie jest błędne, ponieważ nie zawsze od razu pojawiają się objawy. Równie dobrze mogą wystąpić po 4o minutach czy po kilku dniach. Nie ma tutaj żadnej reguły. Reakcje natychmiastowe pojawiają się w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.
Mleko krowie a mleko sojowe
Alergie pokarmowe występują bardzo często, a alergenem jest zazwyczaj mleko krowie. W zastępstwie za nie, polecane jest mleko sojowe. Niestety soja również jest alergenem, więc może wywołać reakcje uczuleniowe, jak w przypadku mleka krowiego. Dla alergików najbezpieczniejsze będą mieszanki mlekozastępcze. Z mlekiem związany jest też inny mit, odnoszący się do wiecznego uczulenia na mleko krowie. Nic mylnego, ponieważ ten rodzaj uczulenia zwykle ustępuje około 3 roku życia dziecka.
Dieta kobiety w ciąży a alergia dziecka
Odpowiednia dieta kobiety w ciąży może uchronić dziecko przed alergią. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie właściwej diety w trzech ostatnich miesiącach ciąży. Rezultaty są zwykle pozytywne. Nie oznacza to jednak zapewnienia, że dziecko nie zostanie alergikiem w przyszłości.
Leczenie farmakologiczne przy alergii
Leczenie farmakologiczne nie jest najskuteczniejszą metodą walki z dziecięcymi alergiami. Najlepiej działa wyeliminowanie z otoczenia czy jadłospisu szkodliwego alergenu. Reakcje powstają po kontakcie z substancją, więc jej usunięcie powinno pomóc. Leki działają tylko na objawy takie jak katar, zmiany skórne czy problemy z układem oddechowym.
Zarażenie alergią
Alergią nie można się w żaden sposób zarazić. Nawet kichając. To odpowiedz układu immunologicznego na dany alergen. Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą uczuloną nagle nie zaczniemy odczuwać podobnych objawów, ponieważ nie musimy być uczulenie na te same substancje.
Katarzyna Antos
nie prawda moje dziecko ma prawie 5 lat i wciaz po wypiciu mleka krowiego ma problemy!