bostonka

Nazwa choroby może brzmieć nieco tajemniczo, ale to schorzenie coraz częściej pojawia się u przedszkolaków. Choroba bostońska – jak rozpoznać jej objawy i skutecznie ją wyleczyć?

Choroba stóp, dłoni i ust

To prawidłowa nazwa potocznie zwanej wysypki bostońskiej. Choroba atakuje wiosną, latem i wczesną jesienią. Zimową porą obserwuje się raczej sporadyczne przypadki zachorowań. Wirusy z rodziny enterowirusów są źródłem schorzenia, które atakuje dzieci poniżej 10. roku życia. Bardzo rzadko bostonka dotyka osób dorosłych. Choroba nie jest groźna i raczej nie powoduje żadnych komplikacji. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła zachorowalność na bostonkę, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym.

Objawy

Objawy pojawiają kilka dni po zakażeniu wirusem. Zwykle pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy u dziecka. Obrzęk w jamie ustnej to także objaw bostonki. Jednym z charakterystycznych sygnałów choroby są pęcherzyki, które mogą pojawić się na twarzy, języku, dłoniach czy stopach. Pęcherzyki przekształcają się w pęcherze, których zanieczyszczenie może doprowadzić do zakażenia. Wypryski utrzymują się zwykle około tygodnia. Gorączka mija po 2-3 dniach. Chorobie bostońskiej towarzyszy złe samopoczucie, ból podczas przełykania oraz brak apetytu. U dorosłych przebiega ona tak samo jak u dzieci.

Zakażenie

Chorobą można zarazić się przez kontakt z wirusem. W takich miejscach jak przedszkola, szybko się rozprzestrzenia. Wystarczy kontakt z chorym dzieckiem, dotkniecie klamki czy zabawki. To brak higieny jest główną przyczyną choroby. Wystarczy więc często myć ręce i unikać kontaktu dotykowego z osobą zarażoną wirusem wywołującym bostonkę.

Leczenie

bostonka

Leczenie choroby bostońskiej dotyczy objawów. Podstawowym zachowaniem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Zmiany pojawiające się w jamie ustnej mogą być bardzo bolesne i uciążliwe, szczególnie podczas przełykania. Dzieci niechętnie wtedy piją, ale należy nie dopuścić do ich odwodnienia. Dzieci z reguły przechodzą chorobę łagodnie. Przy gorączce można podać maluchowi lek przeciwgorączkowy. W przypadku zakażenia pęcherzyków warto udać się do lekarza, który może przepisać antybiotyk. Lekarz zleca także smarowanie zmian skórnych specjalnym roztworem, co nie zawsze jest konieczne. Po trzech tygodniach od wyleczenia, może dojść do nawrotu choroby bostońskiej. Jej przebycie nie uodparnia w żaden sposób.

Katarzyna Antos