Życie z alergią

Czym jest nadwrażliwość słuchowa?

Czym jest nadwrażliwość słuchowa

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Nasza wrażliwość na bodźce zewnętrzne jest bardzo zróżnicowana. Mamy tutaj do czynienia z cechami osobniczymi. Niektórzy należą do osób wysokoreaktywnych, oznacza to, iż bodźce zewnętrzne w ich przypadku wykazują silne działanie rozpraszające. Czym jest nadwrażliwość słuchowa?

Nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne

Nie zawsze jesteśmy tak samo wrażliwi na wszystkie bodźce. Niektórym realizację zadania utrudniają różne czynniki – zapachy, odgłosy i bodźce świetlne. Innym przeszkadzają same dźwięki. Nadwrażliwość słuchowa sprawia, że osoba rejestruje wszystkie odgłosy jako głośne, nawet te, na które przeciętna osoba w ogóle nie zwróciłaby uwagi. Osobie dotkniętej tą przypadłością przeszkadza odgłos deszczu uderzającego o szybę, szum wiatru, budzik sąsiadki. Odgłosy wybudzają ją ze snu, sprawiają, że nie może skupić się na wykonywanej pracy.

Nadwrażliwość słuchowa a uczucie zmęczenia

Nadwrażliwość słuchowa nie tylko wpływa negatywnie na koncentrację, utrudniając naukę i pracę, ale też może potęgować uczucie zmęczenia. Nadmiar bodźców słuchowych często idzie w parze ze stresem. Pod wpływem wydzielania hormonów stresu – kortyzolu, noradrenaliny i adrenaliny, zmienia się funkcjonowanie naszego organizmu. Zostaje on przestawiony na inny mechanizm działania. Krew krąży szybciej, przyspiesza nasz oddech, ale za to spowolnieniu ulegają procesy trawienne i odpornościowe. W rezultacie osoby, które cierpią na nadwrażliwość słuchową, są bardziej narażone na infekcje, choroby przewodu pokarmowego i depresję.

Przyczyny nadwrażliwości słuchowej

Wyróżniamy 3 przyczyny nadwrażliwości słuchowej. Mogą mieć one podłoże biochemiczne lub anatomiczne. Wyróżniamy nadwrażliwość słuchową:

  • obwodową, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania mięśnia strzemiączkowego, które mieści się na terenie ucha środkowego. Wady w funkcjonowaniu mięśnia strzemiączkowego przyczyniają się do tego, iż do ucha środkowego dociera za dużo energii akustycznej. W rezultacie nawet niezbyt głośne dźwięki takie jak szum wiatru, odbierane są jako dokuczliwe;
  • centralną, tutaj mamy do czynienia z podłożem biochemicznym. U osoby z tą przypadłością obserwuje się nieprawidłowe stężenie serotoniny, która warunkuje nasz nastrój. Zaburzenia te przyczyniają się nie tylko do nadwrażliwości słuchowej, ale też stanów depresyjnych;
  • mieszaną, przyczyną tak silnej reakcji na dźwięki jest uszkodzenie ślimaka. To właśnie w nim mieści się właściwy narząd słuchu. U osoby cierpiącej na nadwrażliwość słuchową pojawia się niedosłuch. W praktyce oznacza to, iż odbiór dźwięków jest nieco zniekształcony, niektóre są rejestrowane jako zbyt głośne i nieprzyjemne.

Leczenie nadwrażliwości słuchowej

Nadwrażliwość słuchowa często staje się źródłem skrępowania. Wstydzimy się przyznać, że wszystkie dźwięki słyszymy mocniej niż przeciętna osoba, przez co nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Warto jednak zgłosić się z problemem do specjalisty, aby on coś z nim zrobił. Wbrew pozorom, powrót do normalności jest możliwy. Na początek warto zapisać się na wizytę do dobrego laryngologa. Oceni on, czy nadwrażliwość słuchowa ma charakter obwodowy, mieszany czy centralny. W przypadku wykluczenia dwóch pierwszych typów, pacjent zostanie skierowany do psychiatry. Zaburzenia w syntezie serotoniny wpływają bowiem negatywnie nie tylko na nasz słuch, ale też nastrój. Mogą powodować stany depresyjne. Zadaniem psychiatry jest zoptymalizowanie stężenia serotoniny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *