karmienie-piersia

Alergia może dotyczyć zarówno osoby dorosłe jak i maluchy, które dopiero co przyszły na świat. Dieta podczas alergii odgrywa kluczową rolę. Karmienie piersią w przypadku niemowląt jest zatem bardzo ważne.

Dieta eliminacyjna

Alergia pokarmowa objawia się takimi sygnałami jak bóle brzucha, wysypki, biegunki czy zaparcia. Dieta eliminacyjna pomoże rozpoznać alergeny, które uczulają nasze dziecko i następnie pozwoli na wyeliminowaniu ich z diety. Taka kuracja powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Gdy taka dieta nie pomaga zaleca się stosowanie diety leczniczej. Wtedy należy unikac wszystkich produktów, które zawierają dany alergen. Przy karmieniu piersią należy całkowicie zrezygnować z ich spożywania, co uchroni przed niechcianymi objawami uczulenia.

Zakazane produkty – popularne alergeny

Organizm małego dziecka jest bardzo wrażliwy. Jeśli mowa o alergii,  matka karmiąca piersią powinna bardzo ostrożnie podchodzić do produktów, które spożywa. Najczęstszymi produktami wywołującymi reakcje alergiczne są: ryby, owoce morza, orzechy, cytrusy, migdały, truskawki, jaja oraz mleko. Gdy żadne z rodziców nie jest alergikiem nie trzeba całkowicie rezygnować z tych produktów. Ich niewielka ilość z pewnością nie zaszkodzi dziecku. Wszelka żywność przetworzona taka jak gotowe ciasta, mrożone pierogi oraz inne dania tego typu nie są wskazane. Niezdrowe konserwanty i wzmacniacze w nich zawarte mogą tylko zaszkodzić zdrowiu naszej pociechy. Zawsze warto sprawdzać kupowane produkty, uważnie czytając etykiety.

Stopniowe wprowadzanie produktów zawierających alergenymatka

Matki karmiące piersią oprócz wyeliminowania niechcianych produktów ze swojej diety powinny także zadbać o właściwą dietę dla dziecka. Jej rozszerzanie o nowe produkty  zawierające alergeny należy rozpocząć powoli i stopniowo. Obserwacja reakcji dziecka na dany produkt jest niezbędna. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy należy wykluczyć dany uczulający produkt z jadłospisu. Odpowiednie menu dla alergika pomoże ustalić lekarz pediatra.