częste alergie wśród dzieci

Alergie w największym stopniu dotyczą najmłodszych. Częste alergie wśród dzieci to problem, który wciąż się rozrasta. Jakie uczulenia występują u nich najczęściej?

Alergie wśród dzieci

Nie bez powodu mówi się, że alergie to problem naszych czasów. Wzrasta liczba osób uczulonych, co jest związane ze zmianami środowiska w którym żyjemy. Zanieczyszczenia, klimat czy styl naszego życia to przyczyny alergii, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Higieniczne życie, wdychanie spalin czy jedzenie przetworzonej żywności nie wpływa korzystnie na pracę naszego organizmu. Dlatego tak dużo dzieci, już we wczesnych latach życia, wykazuje objawy alergii.

Alergie wziewne

Alergie wziewne to jedna z grup uczuleń, występujących u dzieci. Uczulają pyłki roślin, roztocza kurzu czy grzyby pleśniowe. Na działanie alergenów wziewnych są narażone drogi oddechowe. Razem z powietrzem, dzieci wdychają alergeny, które podrażniają drogi oddechowe. Pojawiają się takie objawy jak kichanie, katar czy duszności. Alergie wziewne mogą prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowe, dlatego przy podejrzeniu alergii wziewnej wykonuje się często spirometrię. Objawy uczulenia są uciążliwe dla maluchów. Skuteczną formą ich leczenia jest odczulanie, które może zlecić alergolog. Przy alergii wziewnej zaleca się stosowanie leków łagodzących dolegliwości oraz unikanie szkodliwych alergenów.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe to również często diagnozowany rodzaj u dzieci. Alergeny występują w postaci pokarmów, takich jak mleko krowie, gluten czy inne popularne produkty spożywcze. Przyczyną uczulenia są uwarunkowania genetyczne oraz składniki obecne w żywności. Wszelkiego rodzaju dodatki w postaci konserwantów czy barwników nie są zdrowe dla organizmu dziecka. Nawet naturalne produkty mogą wywołać reakcje alergiczne. Objawy alergii pokarmowych dotyczą nie tylko układu trawiennego ale także oddechowego czy skóry. Zmiany skórne jak pokrzywka czy wysypka mogą pojawić się po zjedzeniu nawet małej ilości danego alergenu. Groźnym objawem jest wstrząs anafilaktyczny. uczuleniaTo zespół ogólnoustrojowych dolegliwości, wśród których wyróżnia się spadek ciśnienia tętniczego krwi czy zaburzenia oddechu. Wstrząs anafilaktyczny może prowadzić do śmierci pacjenta. U dzieci najczęściej występuje alergia na mleko, która objawia się często zmianami skórnymi. Ten rodzaj uczuleń leczy się za pomocą odczulania lub diety eliminacyjnej.

Przedstawione rodzaje uczuleń to częste alergie wśród dzieci. Ich dolegliwości są bardzo uciążliwe. Kluczem do skutecznego leczenia alergii jest ich prawidłowe rozpoznanie. Rodzice powinni obserwować zmiany zachodzące w organizmie dziecka. Po pojawieniu się jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy zgłosić się do lekarza, który będzie w stanie rozpoznać alergię.

Katarzyna Antos