alergeny wziewne

Rozkwitająca wiosna to początek sezonu pylenia, czyli trudnego czasu dla alergików. Na jakie alergeny wziewne warto zwrócić uwagę wiosną?

Alergeny wziewne

Alergia wziewna to jedno z najczęściej występujących rodzajów uczuleń. Alergeny wziewne podrażniają drogi oddechowe. Przedostają się przez nos i jamę ustną podczas oddychania. Na ich działanie narażone są także nasze oczy. Do grupy takich alergenów zaliczamy pyłki roślin, roztocza kurzu czy pleśń. Mikroskopijne alergeny sieją prawdziwe spustoszenie w życiu alergików. Piękna pogoda i rozkwitające rośliny na wiosnę, nie dla wszystkich są powodem do zadowolenia. Olsza, brzoza i topola to rośliny, których pyłki mogą dokuczać nam wiosną. Ich stężenie może być średnie lub wysokie. Najbardziej dokuczliwymi miejscami dla alergików są tereny z dużą roślinnością takie jak łąki czy miejskie parki.

Alergeny wziewne – kalendarz pylenia

Nadchodząca wielkimi krokami wiosna to pierwszy z trzech sezonów alergii wziewnych. Już w połowie lutego rozpoczął się okres pylenia roślin. Informuje o tym kalendarz pylenia, czyli niezbędnik każdego alergika. Alergie to duży problem, dlatego tego typu informacje na temat okresów pylenia i rodzajów alergenów są ważne dla osób uczulonych. Wiosna to czas rozkwitu czyli pojawienie się większej ilości pyłków w powietrzu. Wiedząc, co i w jakim stopniu uczula w danym miesiącu czy okresie, alergicy są w stanie zmniejszyć objawy alergii.

Objawy alergii wziewnych

pyłkiPyłki roślin unoszące się w powietrzu działają na układ oddechowy. Zaburzają jego funkcjonowanie, podrażniając drogi oddechowe. Katar, kichanie, duszności czy zapalenie spojówek to najbardziej charakterystyczne objawy alergii wziewnych. Wodnisty katar, zaczerwienione oczy czy swędzący nos to uciążliwe dolegliwości, które skutecznie mogą zepsuć humor, nawet w najpiękniejszy wiosenny dzień. Przy silnej alergii wziewnej, mogą pojawić się napady duszności, prowadzące do rozwoju astmy. Często diagnozuje się astmę oskrzelową u osób uczulonych na pyłki roślin czy roztocza kurzu. Leki na alergię łagodzą pojawiające się objawy. Nie usuwają jednak przyczyny uczulenia. Sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami jest unikanie ekspozycji na alergen. W praktyce oznacza to unikanie spacerów w miejscach, gdzie obserwuje się wysokie stężenie pyłków.

Wiosna to czas alergii wziewnych. Dodatkowo zbliża się Wielkanoc, a więc bazie czy inne rośliny zagoszczą w naszych domach. Przy alergikach pamiętajmy o unikaniu tego typu dekoracji. Uciążliwe objawy z pewnością nie będą powodem do świętowania, dlatego zrezygnujmy z takich ozdób, które mogą wywołać objawy alergii wziewnej.

Katarzyna Antos