czarnuszka siewna

Wiosna i lato to trudny czas dla alergików, ponieważ to właśnie wówczas pyli większość roślin. To, co cieszy oko i nastraja nas pozytywnie do życia, dla osób uczulonych stanowi jednocześnie prawdziwą zmorę. Alergicy w wyniku kontaktu z pyłkami traw, lipy i innych drzew oraz krzewów borykają się z katarem siennym i alergicznym zapaleniem spojówek. Dokuczliwe objawy uczulenia uprzykrzają im życie, powodując dyskomfort.  Na szczęście można zredukować uciążliwe dolegliwości, sięgając po leki antyhistaminowe. Te jednak niosą ze sobą skutki uboczne. Na szczęście istnieją też naturalne sposoby pozwalające złagodzić katar sienny. Sprzymierzeńcem alergików wydaje się czarnuszka siewna. Na czym polega jej działanie?

Skąd pochodzi czarnuszka siewna?

Czarnuszka siewna należy do roślin jednorocznych, które uzyskują wysokość 20-40 cm. Kwitnie ona od czerwca do września. We wrześniu dojrzewają jej trójgraniaste nasiona, które charakteryzują się czarnym zabarwieniem i gorzkim, ostrym, korzennym posmakiem.  Naturalnym siedliskiem czarnuszki siewnej są obszary suche, subtropikalne i umiarkowane strefy Eurazji oraz północnej Afryki (Senderski 2004).

Już w starożytności czarnuszka siewna pełniła funkcje lecznicze. W antycznej Grecji stosowano ją w walce z bólem głowy, uczuciem zatkanego nosa i bólem zęba. Z kolei w tradycyjnej medycynie Indii wykorzystuje się ją w celu złagodzenia objawów astmy (Senderski 2004).

Jakie substancje czynne zawierają nasiona czarnuszki?

Co sprawia, że czarnuszka siewna wykazuje tak szerokie spektrum działania? To zasługa zawartych w niej substancji czynnych.  Czarnuszka siewna stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (85% wszystkich składników), fosfolipidów, fitosteroli oraz olejku eterycznego.  Ten ostatni z kolei zawiera tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon oraz nigellon.  Ponadto czarnuszka siewna dostarcza nam flawonoidów, alkaloidów i saponin (Mańkowska i Bylka 2009).

Czarnuszka siewna stanowi nieocenione wsparcie dla alergików

Czarnuszka siewna nie tylko działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Wykazano także jej wysoką skuteczność w zwalczaniu objawów alergii wziewnych, w tym kataru siewnego.  W Pakistanie przeprowadzono badania, w których jednej grupie pacjentów podawano  cetyryzynę wykazującą działanie antyhistaminowe, a drugiej czarnuszkę siewną.  Okazało się, że efekt zwalczania dokuczliwych symptomów alergii wziewnej był taki sam. Przy czym cetyryzyna wykazywała skutki uboczne, w tym nadmierną senność, a czarnuszka siewna była wolna od działań niepożądanych (Alam Ansari i in. 2007).

Naturalna alternatywa dla leków antyhistaminowych

Z badań naukowych wynika, że stosowanie czarnuszki siewnej może pełnić istotną rolę w zwalczaniu objawów alergii sezonowych. Jej nasiona stanowią naturalną i dużo bezpieczniejszą alternatywę dla standardowych leków, które niosą ze sobą skutki uboczne, w tym nadmierną senność. Czarnuszka siewna może okazać się szczególnie przydatna w zwalczaniu lżejszych przypadków alergii, astmy i innych rodzajów schorzeń o podłożu alergicznym. Olej z czarnuszki poddano badaniom na ostrą i przewlekłą toksyczność.  Ich wyniki wskazują na niską toksyczność, co potwierdza bezpieczeństwo stosowania tej naturalnej alternatywy dla leków antyhistaminowych (Abu El Ezz  2005).

Alerbon – produkt naturalnie redukujący katar sienny

Przykładem produktu, który zawiera dobroczynne składniki o działaniu przeciwalergicznym wyodrębnione z czarnuszki siewnej, jest suplement diety AlerbonJego przyjmowanie zaleca się osobom, które zmagają się z alergią na pyłki traw, drzew i roztocza kurzu. Ponadto wykazano, iż suplement diety Alerbon wspomaga organizm w alergii pokarmowej oraz innych rodzajach schorzeń alergicznych.  Może być stosowany wspomagająco jako uzupełnienie diety osób, u których stwierdzono występowanie pasożytów jelitowych. Jednocześnie suplement diety Alerbon wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit.  Początkowo zaleca się spożywanie 2 kapsułek 3 razy dziennie (łącznie 6). Po kilku dniach można przyjmować 2-3 kapsułki dziennie.  Czasami efekt stosowania preparatu pojawia się dopiero po kilku dniach stosowania.  Więcej informacji na temat suplementu diety Alerbon znajdziesz na stronie internetowej https://www.bonimed.pl/pl/sklep/skora/alerbon-suplement-diety.html

Alerbon

Materiały źródłowe:

  1. Abu El Ezz NM, Effect of Nigella sativa and Allium cepa oils on Trichinella spiralis in experimentally infected rats. J Egypt Soc Parasitol. 2005 Aug;35(2):511-23.
  2. Munawar Alam Ansari, Shahida P. Ahmed, NurAlam Ansari,: Cetirizine and Nigella Sativa: Comparison of Conventional and Herbal Option for Treatment of Seasonal Allergic Rhinitis, Pakistan Journal of Medicine, Obj. 46, No. 3, 2007 46, Nr 3, 2007.
  3. Błecha, I. Wawer, Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia, Bonimed 2011, s. 298.
  4. E Senderski, Prawie wszystko o ziołach. Poradnik. Podkowa Leśna 2004; 251-2.