Co wspólnego ma ból gardła z alergią

Często skarżysz się na ból gardła, który uprzykrza ci życie? To nie musi być kwestia niskiej odporności, nieprzestrzegania zasad higieny, jedzenia zimnego z lodówki. Co wspólnego ma ból gardła z alergią?

Alergia wziewna nie zawsze powoduje katar sienny

Gdy myślimy o alergii wziewnej, zazwyczaj przed oczami mamy osobę borykającą się z katarem siennym. Jednak nie zawsze uczulenie na pyłki manifestuje się toną zużytych chusteczek jednorazowego użytku. Czasem z pozoru nie dzieje się nic podejrzanego. Chory odnosi tylko nieodparte wrażenie, że coś ścieka mu po tylnej ścianie gardła. Kilka później pojawia się dokuczliwy ból gardła i ten nawraca przez kilka wiosennych tygodni.

Zespół przewlekłego ściekania po tylnej ścianie gardła

Alergia na pyłki czasem manifestuje się poprzez zespół przewlekłego ściekania po tylnej ścianie gardła. W wyniku kontaktu z alergen organizm produkuje ogromne ilości śluzu w górnych drogach oddechowych. Ta wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, powodując dyskomfort. Wydzielina, choć przeźroczysta, nie jest całkowicie jałowa. Z czasem w gardle namnażają się potencjalne patogeny – wirusy i bakterii, a infekcji gardła towarzyszy jego ból.

Tabletki antyhistaminowe

Aby uniknąć bólu gardła w okresie wiosennym, należy przyjmować tabletki antyhistaminowe. Najlepiej sprawdzają się te nowej generacji, które nie otumaniają i nie uniemożliwiają kierowania samochodem. Tabletki z desloratydyną są dostępne bez recepty. Dość szybko rozpuszczają się w jamie ustnej, przez co działają natychmiastowo, przynosząc upragnioną ulgę cierpiącemu na alergię na pyłki.  Wystarczy zażyć jedną tabletkę dziennie. Przynosi ona ulgę na całą dobę, a nawet na 27 h.

Spray do gardła ze srebrem

Warto też zadbać o samo gardło. Tabletki antyhistaminowe powinny zahamować powstawanie wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła.  Jednak my powinniśmy zaopatrzyć się w spray do gardła ze srebrem i dopóki wydzielina spływa, spryskiwać nim gardło. Srebro ogranicza zarówno namnażanie bakterii, jak i wirusów.

Niezwykle ważne jest też picie dużych ilości wody oraz ziołowych naparów, w ten sposób pozbywamy się zalegającej na migdałkach wydzieliny, nie ma dogodnych warunków dla namnażania się bakterii oraz wirusów.  Napar z tymianku zwalcza pierwsze stadium infekcji gardła, dlatego warto mieć go na podorędziu.

Walcząc z alergią, możesz też pozbyć się problemów z gardłem. Warto mieć świadomość, że oba schorzenia mogą być ze sobą powiązane.