Co dalej z preparatem dla dzieci ze skazą białkową?

Rodzice dzieci cierpiących na nietolerancję mleka krowiego domagają się przywrócenia refundacji preparatu mleka zastępczego. Eksperci są podzieleni, czy powinien on być refundowany.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, jeden z ekspertów podkreśla, że Nutramigen nie jest lekiem a preparatem spożywczym specjalnego przeznaczenia i nie powinien być wystawiany. Inny specjalista uważa jednak, że podawanie mieszanki jest formą leczenia alergii pokarmowej.

Podwyżka wyeliminowała z refundacji

Od stycznia 2012 roku rodzice dzieci cierpiących na nietolerancję mleka krowiego muszą płacić do 25 zł za opakowanie wystarczające na kilka dni. Wcześniej preparat kosztował 13 zł. Resort zdrowia wyjaśniał, że wycofał mleko z listy, gdyż producent zaproponował za nie zbyt wysoką cenę.

Nowy wykaz w lutym

MZ planuje wycofanie tego preparatu z rynku i zastąpienie go nowszym mlekiem Nutramigen LGG. Miałoby się ono znaleźć w nowym obwieszczeniu wykazu leków refundowanych w lutym br.

Resort zdrowia zapewnia, że negocjacje trwają. Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że do spotkania między przedstawicielami ministerstwa a producentem preparatu jeszcze nie doszło.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia – 23-01-2012