CHEMIA Rodzaje alergii i Uczulenia

Chlor w kranówce

Alergia na chlor

Wprawdzie potrzebujemy go czasem w wodzie po to, aby poprawić barwę, smak oraz zapach, ale sam w sobie jest również niebezpieczny, szczególnie dla alergików i osób wrażliwych.

Według naukowców chlor może szkodzić naszemu zdrowiu. Wywoływać może takie schorzenia jak:

  • nowotwór pęcherza moczowego,
  • nowotwór wątroby, żołądka czy jelita grubego.
    Wprawdzie chlor niszczy bakterie, ale przy okazji również np. witaminę E i
  • przyczynia się do powstawania raka piersi.

Alergia na chlorNasze ciało składa się w 70% procentach z wody, która musi być na bieżąco uzupełniana. Dlatego tak ważne jest, aby była najwyższej jakości. Żeby to osiągnąć nie musimy być zależni od naszych wodociągów i pozbyć się chloru oraz innych zanieczyszczeń samemu.

Tym bardziej, że to co leci z naszych kranów coraz częściej zawiera dużo szkodliwych substancji, na które tak naprawdę wodociągi nie mają wpływu, bo przedostają się do systemu gdzieś po drodze. Poprzez wody gruntowe, gleby, osady wewnątrz przewodów kanalizacyjnych, naszych rur, podczas remontów czy też razem z powietrzem.

Skuteczną metodą na zanieczyszczoną wodę jest filtr

Wiele osób korzysta z takiego rozwiązania w kuchni. Filtracja sprawia, że jesteśmy zdrowsi, także oszczędzamy na kupnie wody mineralnych w butelkach. Jednak montaż filtrów jedynie w kuchni nie wystarczy.

Okazuje się, że najbardziej jesteśmy narażenie na działanie chloru pod prysznicem lub w wannie. Pod wpływem ciepłej wody nasze pory otwierają się i wtedy absorbują najwięcej szkodliwych substancji zawartych w wodzie. Dodatkowym zagrożeniem jest wdychanie chloru. Jest on rozpylany przy odkręcaniu wody, zmienia postać w chloroform.

Alergia na chlorW ten sposób powstaje toksyczna substancja, która trafia do naszych płuc a następnie do krwiobiegu. Dlatego warto założyć filtr również pod prysznicem lub w wannie. Pozytywnym skutkiem będzie również to, że nasze włosy będą bardziej miękkie a skóra nie będzie taka sucha.

Na zdrowiu nie można oszczędzać; filtry do wody nie są nieprzystępnie drogie, a świadomość, że nie pijemy nie wiadomo czego jest bezcenna. Naturalnie czysta woda to towar deficytowy i będzie jej coraz mniej. Może warto ją mieć przynajmniej u siebie w domu.