Bakterie bakteriom nierówne, czyli wybieramy preparaty dla małego alergika

Mianem alergii określamy nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego na powszechnie spotykany alergen, którym może być np. sierść kota, roztocza czy też pyłki różnego rodzaju roślin, w tym traw.  System odpornościowy osoby zdrowej nie  traktuje alergenu jako potencjalnego zagrożenia,  podczas gdy u  osób chorych dochodzi do uruchomienia reakcji skierowanych przeciwko alergenowi.

Przyczyny chorób alergicznych

Skłonność do alergii dziedziczy się z pokolenia na pokolenie.  W sytuacji, gdy u jednego z rodziców zdiagnozowano tę chorobę, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi 20-40%. Jeśli zarówno matka, jak i ojciec borykają się z tą przypadłością, ryzyko wzrasta do 40-60%.

Nie tylko geny przyczyniają się do wystąpienia odpowiedzi alergicznej, w 40%  kształtuje ją środowisko.  Wśród czynników odpowiedzialnych za wzrost zachorowań na alergię wymienia się „zachodni styl życia”, czyli sterylizację życia codziennego, wysoki reżim higieniczny, cesarskie cięcie oraz nadmierne stosowanie antybiotyków.  Badania naukowe wykazały również, iż skład mikroflory jelitowej zasiedlającej przewód pokarmowy odpowiada za prawidłowe dojrzewanie i rozwój układu immunologicznego.

Najsilniejsze alergeny pokarmowe

Szacuje się, że alergia pokarmowa dotyka co piątego alergika.  Przypadłość ta może manifestować się:

  • zmianami skórnymi (pokrzywką, zaczerwienieniem skóry, wypryskiem niemowlęcym, przesuszeniem i świądem skóry),
  • zmianami w obrębie układu oddechowego (alergicznym nieżytem nosa, zapaleniem błony śluzowej ucha środkowego, krtani itp.)
  • zmianami w przewodzie pokarmowym (nudnościami, biegunką, wzdęciem, kolką brzuszną, zaparciami).

Bakterie bakteriom nierówne, czyli wybieramy preparaty dla małego alergika

Choć do wystąpienia wyżej wspomnianych objawów przyczynić może się każdy pokarm, produktami, które zawierają najsilniejsze alergeny są m.in. mleko krowie, jaja, soja, pszenica, jęczmień, żyto, owoce cytrusowe, ryby, orzechy i owoce morza.  Alergia pokarmowa najczęściej przebiega pod postacią atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry – przypadłość  krajów wysoko rozwiniętych

Mianem atopowego zapalenia skóry określamy chorobę o charakterze przewlekłym ze skłonnością do nawrotów, w przypadku której proces chorobowy obejmuje naskórek i skórę właściwą. Zmianom o morfologii wyprysku, które charakteryzują się typową lokalizacją, towarzyszy zwykle dokuczliwy świąd, który utrudnia normalne funkcjonowanie i przyczynia się do wystąpienia zaburzeń snu. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych na AZS wzrosła 2-3-krotnie. Z atopowym zapaleniem skóry najczęściej borykają się mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych, szacuje się, że w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej z AZS zmaga się 10-20% dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (Teresiak i in. 2006).

W większości przypadków atopowe zapalenie skóry ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. Przeprowadzone badania wskazują na to, iż AZS jest chorobą uwarunkowaną genetycznie o podłożu alergicznym. Czynnikami, które mogą zaostrzyć przebieg atopowego zapalenia skóry, wywołując stan zapalny skóry, są alergeny wziewne, pokarmowe, substancje drażniące oraz mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty czy grzyby z rodzaju Malassezia (Silny i in. 2010).