jak odzyskać siły witalne
Haley Phelps z Unsplash

Czasem brakuje nam sił witalnych, które mobilizowałyby nas do działania. Nagle nic się nie chce, każde zadanie nas przerasta. Nic nie sprawia nam satysfakcji. W takiej sytuacji jedni podejrzewają u siebie początki depresji, a drudzy uznają zaistniałą sytuację za efekt przemęczenia. Autocoaching to niezwykle przydatna metoda w psychologii. W naszym artykule podpowiadamy, jak odzyskać siły witalne.

Spis treści:

  1. Przyczyny braku sił witalnych
  2. Podział potrzeb człowieka według piramidy Maslowa
  3. Autocoaching pomoże ci znaleźć źródło problemu
  4. Jak odzyskać siły witalne?
  5. Destrukcyjne schematy z dzieciństwa
  6. Rozwój osobisty, czyli sztuka zadawania pytań

Przyczyny braku sił witalnych

Brak sił witalnych to problem, który może mieć różne podłoże. Czasem pojawia się wówczas, gdy wybraliśmy niewłaściwą formę rozwoju i obecna droga nas nie satysfakcjonuje. W ten sposób nasz umysł buntuje się przeciwko wykonywaniu czynności, które uważa za bezcelowe. Zdarza się jednak, że za brakiem sił witalnych i energii stoi niezaspokojenie potrzeb niższego rzędu. Czasem fizjologia dopomina się o swoje prawa.

Podział potrzeb człowieka według piramidy Maslowa

Piramida Maslowa pokazuje, że nasze potrzeby dzielą się na dwie główne kategorie. Potrzeby niższego rzędu to potrzeby fizjologiczne, zaliczamy do nich zaspokojenie głodu, pragnienia i poczucia bezpieczeństwa. Natomiast potrzeby wyższego rzędu to potrzeby emocjonalne, w tym potrzeba rozwoju i uznania. Nie da się zaspokoić potrzeb wyższego rzędu, gdy niezaspokojone pozostają te o charakterze fizjologicznym. Niedobór snu, substancji odżywczych czy odpoczynku, sprawia, że wstajemy zmęczeni i nie mamy sił na kreatywne projekty. Czasem wystarczy kilka dni urlopu, by powróciła nam energia i chęć działania.

Autocoaching pomoże ci znaleźć źródło problemu

Zastanawiasz się, jak odzyskać siły witalne? Przyjrzyj się temu, jak na co dzień wygląda twoje życie. Bardzo często zapominamy o potrzebach fizjologicznych, nadmiernie koncentrując się na pracy. Np. nie jemy obiadu, tylko spędzamy kolejne godziny w biurze, dokańczając projekt. Nie śpimy w nocy, bo goni nas deadline. Praca staje się naszym priorytetem, a zdrowie podupada. Nie da się ciągle zaciągać kredytu. W końcu organizm się buntuje i pojawia się spadek sił witalnych.

Jak odzyskać siły witalne?

Autocoaching to sztuka zadawania pytań samemu sobie i poszukiwania na nie odpowiedzi. W ten sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sobie. Np. jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać siły witalne, warto zadać sobie pytanie: „kiedy ostatnio byłam na urlopie?”. Może się okazać, że od lat go nie wybierałaś. W rezultacie bardzo mocno zmęczyłaś organizm, a teraz brakuje ci energii życiowej. W takiej sytuacji pomocny może okazać się urlop. Trzeba tylko umieć oddelegować swoje obowiązki innym osobom, aby później się nie zamartwiać z ich powodu.

Destrukcyjne schematy z dzieciństwa

Uprawiając autocoaching, warto zadać sobie pytanie: „czy nie dążę do bogactwa za wszelką cenę?”. Jeśli tak robię, to: „dlaczego pieniądze są dla mnie tak ważne?”. Może się okazać, że nasze zmęczenie wynika z faktu, iż łapiemy się każdego zlecenia. W dzieciństwie doznałyśmy niewyobrażalnej biedy, dlatego teraz pragniemy się przed nią ustrzec. Uczciwa praca ma nam zagwarantować środki finansowe na nasze utrzymanie.

Rozwój osobisty, czyli sztuka zadawania pytań

Sesja autocoachingu powinna nas również skłonić do zadania sobie pytań: „kiedy ostatni raz wykonywałam badania profilaktyczne?”. „Czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś, co bardzo mną wstrząsnęło i stało się źródłem traumy?”. „Czy spadek sił witalnych nie jest objawem depresji sezonowej spowodowanej niedoborem promieni słonecznych?”. Im więcej pytań sobie zadamy i szczerze na nie odpowiemy, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy źródło problemu. Definiując je, możemy podjąć działania, które przywrócą nam siły witalne.